Pensijų kaupimas Lietuvoje skirstomas į tris pakopas. SODROJE pensiją kaupia visi piliečiai. Antra ir trečia pensijų pakopa pasirenkama sudarius arba pakeitus sutartį.

pensiju kaupimasPo anksčiau įsigaliojusių pensijų kaupimo įstatymo pakeitimų, asmenys, kuriems yra ne daugiau kaip 40 metų, nuo sausio pirmosios įtraukiami į pensijų kaupimą suteikiant galimybę atsisakyti papildomo kaupimo. Kds.lt pateikia svarbiausią informaciją tiems, kuriems aktualus pensijų kaupimas 2 ir 3 pakopoje bei SODROJE bei paaiškina kaip vyksta kaupimas visose pakopose.

Pensijų kaupimas SODROJE – privalomas

Pradedant nuo įprasto kaupimo, svarbu žinoti, kad kiekvienas asmuo kaupia pensiją SODROJE. Tai būtų galima vadinti pirmąją pensijų pakopa. Dirbant, užsiimant individualia veikla bei kitais atvejais nuo jūsų gaunamo darbo užmokesčio bei kitų apmokestinamųjų pajamų atskaičiuojamas valstybinis socialinis draudimas. Tai reiškia, kad dalis jūsų sumokėtų mokesčių keliauja stažo kaupimui. Tam, kad gautumėte  pilną senatvės pensiją, jūsų darbo stažas, sulaukus pensinio amžiaus, turi būti ne mažesnis nei 35 metai nuo 2027 metų. 2021 metais būtinasis darbo stažas yra 32 metai ir su kiekvienais metais didėja po 6 mėnesius iki 2027 metų. Šis reikalavimas taikomas tiek moterims, tiek vyrams.

Jūsų pensiją sudarys bendroji ir individualioji pensijų dalys.

Paprastai kalbant, bendroji dalis priklausys nuo to, kiek sukaupėte stažo ir koks bus tais metais nustatytas bazinis pensijos dydis. Kasmet vyriausybė nustato bazinės pensijos dydį.

Tam, kad per metus būtumėte sukaupę metinį stažą, jūs turite būti sumokėję VSD įmokų nemažiau nei nuo 12 MMA. Jeigu sumokate mažiau, tuomet jūsų stažas tais metais paskaičiuojamas proporcingai.

Individuali dalis priklausys nuo to, kiek būsite sukaupę apskaitos vienetų. Apskaitos vienetai kasmet priskaičiuojami kai atliekamas kasmetinis stažo skaičiavimas. Kiek kasmet gausite taškų, priklausys nuo to kiek sumokėjote mokesčių. Tai reiškia, kad kuo didesnį atlyginimą gavote ar kuo daugiau mokesčių sumokėjote, tuo daugiau vienetų (taškų) gausite. Tam, kad per metus gautumėte 1 apskaitos vienetą, jums reikia būti sumokėjus VSD įmokų nuo tokios sumos, kuri būtų prilyginama 12 vidutinių darbo užmokesčių. Galiausiai, kai asmuo sulaukia pensinio amžiaus, bendra sukauptų apskaitos vienetų suma padauginama iš apskaitos vieneto vertės. Apskaitos vienetų vertė kasmet nustatoma iš naujo (indeksuojama).

Pabrėžiama, kad asmuo per metus turi galimybę gauti ne daugiau kaip 5 apskaitos vienetus.

Kiek turite apskaitos vienetų, galite sužinoti prisijungę prie savo SODROS gyventojo paskyros.

Tad, žinant bendrąją pensijos dalį bei individualiąją, liekas jas tik sudėti.

 

Pensijų kaupimas 2 pakopoje

Tai vienas aktualiausių klausimų kasmet, iš karto po sausio 1 dienos. Visi asmenys, kurie iki šiol nekaupė antros pakopos pensijų fonde, yra automatiškai įtraukiami į atsitiktinai parinktą pensijų fondą. Pensijų kaupimas antroje pakopoje nėra privalomas. Įtraukiami tik tie asmenys, kurie yra pilnamečiai ir ne vyresni nei 40 metų. Asmenims suteikiama teisė per pusę metų atsisakyti pensijų kaupimo antroje pakopoje, jeigu jie buvo įtraukti. Atsisakius, po 3 metų asmuo vėl bus įtraukiamas automatiškai ir tuomet vėl reikės spręsti – ar kaupti antroje pakopoje ar vėlgi – atsisakyti. Taip bus tol, kol sulauksite 40 metų.

Pensijų kaupimas antroje pakopoje pasižymi tuo, kad pinigai kaupiami jau ne tik SODROJE, bet ir pasirinktame pensijų fonde. Nuo jūsų gaunamo atlyginimo atskaičiuojami tam tikri mokesčiai ir pervedami į antros pakopos pensijų fondą, kuriame turite sudarę sutartį. Tad, kai sulauksite pensinio amžiaus jūs pensiją gausite jau ne tik iš SODROS, bet ir iš pensijų fondo.

Kaupiant antroje pakopoje, nuo jūsų atlyginimo bus atskaičiuojamas didesni mokesčiai. Mokesčių dydžiai, kurie atskaitomi nuo atlyginimo:

2021 metais – 2.4 proc.

2022 metais – 2,7 proc.

2023 metais ir likusiais metais – 3 proc.

 

Jūs galite pasirinkti, kad vos tik sudarius pensijų kaupimo sutartį, iš karto būtų atskaičiuojami 3 procentai nuo jūsų atlyginimo ir šitaip daugiau prisidėsite prie pensijos kaupimo.

Pabrėžiama, kad sudarius pensijų kaupimo sutartį, valstybė prisidės prie jūsų taupymo papildomai. Tai reiškia, kad į jūsų pensijų fondą bus pervedami pinigai iš valstybės biudžeto. Paramą sudaro iki 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio, jeigu iš karto pasirenkate mokėti minėtus 3 proc. nuo atlyginimo.

Parama, kuri taikoma palaipsniui:

2021 metais – 0,9 proc. kai asmuo pats moka 2.4 proc. nuo atlyginimo.

2022 metais – 1.2 proc. kai asmuo pats moka 2.7 proc. nuo atlyginimo.

2023 metais – 1,5 proc. kai asmuo pats moka 3 proc. nuo atlyginimo.

 

Valstybės parama į jūsų pensijų fondą būtų pervedama kiekvieną mėnesį, jeigu gaunate oficialų darbo užmokestį. Jeigu dirbate savarankiškai, tai parama pervedama atitinkamu metu, kai matomi jūsų sumokėti mokesčiai už visus metus.

Pensijų kaupimas 3 pakopos pensijų fonduose.

Daugelis žmonių nelabai domisi trečiosios pakopos pensijų fondais, nes paprasčiausiai toks pensijų kaupimas ne visiems prieinamas pagal kišenę. Trečioji pakopa reiškia, kad jūsų kaupiate ne tik SODROJE bei antroje pakopoje, bet taip pat savo asmeninėmis lėšomis mokate papildomas įmokas. Pavyzdžiui, nuo jūsų atlyginimo atskaičiuojami 3 procentai ir dar papildomai patys kas mėnesį pervedate tam tikrą pensijų kaupimo sutartyje nurodytą sumą.

Kaupiant 3 pakopoje atsiranda didesnė tikimybė iki pensinio amžiaus sukaupti reikiamą sumą anuiteto įsigijimui t.y. 10 000 eurų. Paprasčiausiai, taupoma daugiau. Daugiau pinigų pensijų fondai investuoja, o tai reiškia, kad daugiau uždirbate ir daugiau sukaupiate pensijai.

Svarbu tai, kad visos lėšos, kurios sukauptos III pakopos pensijų fonde, yra paveldimos.

Pabrėžiama, kad taupymas II ir III pensijų pakopoje yra turintis rizikos. Investuojami pinigai gali neatsipirkti. Pavyzdžiui, kai kuriais metais investuoti pinigai nuvertėja ir patiriami nuostoliai, o kitais metas pensijų fondai uždirba. Detaliau apie tai reikėtų domėtis atskirai.

Kas nutinka su pensijų fonduose esančiais pinigais?

Pensijų fonduose esantys pinigai yra paverčiami fondo vienetais. Tai reiškia, kad jūsų pervedami ir valstybės pervedama parama jūsų fonde yra paverčiama nedelsiant į fondo vienetus. Tiesiog jūsų pinigai yra investuojami į akcijas, obligacijas bei kitas priemones, kurios numatytos teisės aktuose. Dėl to jūsų kaupiami pinigai ne tik kaupiasi standartiškai, bet ir didėja kai kyla tų akcijų vertė. Pensijų fonduose esantys pinigai paprasčiausiai yra investuojami.

Kai sulaukiate pensinio amžiaus, žiūrima kokia yra jūsų fondo vienetų vertė eurais. Kai vertė siekia nedaugiau kaip 5000 eurų, jūs tuos pinigus gaunate kaip vienkartinę išmoką. Šią išmoką gali paveldėti jūsų artimieji.

Jeigu jūsų pensijų fonde yra sukaupta daugiau nei 5000 eurų bet mažiau nei 10 000€, tuomet suma bus išmokėte reguliariomis išmokomis iki tol, kol jūs sulauksite 85 metų. Tuo metu jūsų artimieji galės paveldėti tą sumą, kuri liko neišmokėta.

Jeigu jūsų fonde bus ne mažiau kaip 10 000 eurų, tuomet privalėsite įsigyti anuitetą. Yra standartinis ir yra atidėtasis anuitetas.

Pasirinkus standartinį anuitetą, pensijų fondas jums mokės reguliarias įmokas iki gyvos galvos. Tačiau, ši pensija nebus paveldima.

Jeigu pasirinksite atidėtąjį anuitetą, tuomet iki 85 metų jums bus mokamos reguliarios išmokos. Iki jums sueis 85 metai, jūsų artimieji galės paveldėti tas išmokas, kurios nebus išmokėtos jums iki 85 metų. Po šio amžiaus, paveldėti išmokų nebebus galima.

Kai asmuo pensijų fonde sukaupia daugiau negu 60 000 eurų, jis gali turėti ne tik pensijų anuitetą, bet gauti lėšas, viršijančias šią sumą kaip vienkartinę išmoką. Pavyzdžiui, jūsų pensijų fonde bus 70 000 eurų, vadinasi jūs turėsite ne tik pensijų anuitetą, bet papildomai gausite 10 000 eurų.

Pensijų anuitetas – įsipareigojimas reguliariai mokėti išmokas iki gyvos galvos.