Greitųjų kreditų bendrovių skaičius auga, tačiau internete daugėja pasiūlymų ne tik iš jų – privatūs kreditoriai taip pat bando konkuruoti su šiais brangiausias paskolas teikiančiais skolintojais. Privatūs kreditoriai – tai fiziniai asmenys, kurie teikia paskolas. Tikriausiai galvojate – kas tokiems asmenims suteikia teisę verstis pinigų skolinimo veikla, jeigu vartojimo kredito įstatymas nurodo, kad vartojimo paskolas teikti gali tik juridiniai asmenys? Čia taikomos ir išimtys.

privatus kreditoriaiVartojimo kreditus išduoti gali tik juridiniai asmenys, kurie registruoti viešajame vartojimo kredito teikėjų sąraše. Tačiau, tai taikoma tik tuomet, kai kreditai išduodami vartojimo poreikiams ir nereikalaujant jokio turto įkeitimo – tai vartojimo kreditas. Bet, privatūs kreditoriai, kurių ypač daug pasiūlymų atrasite skelbimų portaluose, vartojimo kreditų be užstato neteikia. Tai yra esminis skirtumas. Privatūs kreditoriai yra fiziniai asmenys, kurie skolina pinigus su turto įkeitimu, todėl jie išvengia prievolės registruotis vartojimo kredito teikėjų sąraše. Tai patvirtina ir Lietuvos bankas – buvo nusiųsta nuoroda į skelbimą, kuriame nurodoma, jog paskolas teikia fizinis asmuo, o ne įmonė. Skelbime buvo nurodyta, jog paskolos išduodamos su turto įkeitimu, tačiau netikrinant kliento mokumo, nors jį tikrinti privalo vartojimo kredito teikėjai.

Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų priežiūros skyriaus viršininkės Renatos Babkauskaitės paaiškinimas:

„Vartojimo kredito įstatymas numato, kad teisę verstis vartojimo kreditų teikimo veikla asmuo turi tik tada, kai priežiūros institucija įrašo jį į viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą. Teisės verstis vartojimo kreditų teikimo veikla neturi fiziniai asmenys (Vartojimo kredito įstatymo 22 str. 1 d.).

Nors iš pirmo žvilgsnio Jūsų pateikta nuorodą į kreditus siūlantį subjektą sudaro pagrindo manyti, kad vartojimo kredito teikimo veikla asmuo verčiasi galimai neteisėtai (neturint tam reikiamos juridinės formos ir leidimo veiklai), visgi atkreipsime dėmesį į kai kurias to įstatymo išimtis. Kaip nurodyta 3 str. 2 d., įstatymas nėra taikomas kredito sutartims, užtikrintoms nekilnojamojo turto įkeitimu. T. y. subjektai, teikiantys tokio pobūdžio kreditus, neprivalo įsirašyti į vartojimo kredito davėjų sąrašą ir laikytis kitų Vartojimo kredito įstatymo reikalavimų (tarp jų – kreditingumo vertinimo). „

Tad, norintys teikti paskolas, tačiau bijantys registruotis vartojimo kredito teikėjų sąraše, gali rinktis variantą – skolinti pinigus su nekilnojamo turto įkeitimu ir tokiu atveju, nereikės tikrinti kliento mokumo.

Palikite komentarą

Your email address will not be published