Pamenate dar visai neseniai Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė, jog bus nauja tvarka, kuomet bankai privalės nusiųsti duomenis mokesčių inspekcijai apie banko sąskaitose esančius likučius? Tada iškart atsirado daug viešų pareiškimų, kad tai yra visuotinis žmonių sekimas – neva bus atliekami mokestiniai tyrimai tiems, kurių banko sąskaitose yra 5000 eurų suma ar per metus buvo pasiekta 15 tūkstančių eurų apyvarta. Na, tai nėra visiška tiesa, o tiksliau – tai klaidinanti informacija. Nurimus aistroms ir diskusijoms, galima apžvelgti ir įsigilinti į visus tuos minėtus gandus. Įdomiausia tai, kad 95 procentai žmonių apskritai neturi ko baimintis – jų niekas nelies. Tad, nuo pradžių – kur, mano nuomone yra gandai, ir kuo reikėtų mažiau tikėti.

Kokias erotines prekes perkate – VMI nesužinos.

Kai kurie pramogų pasaulio atstovai ėmėsi kritikuoti šią tvarką, nes neva dabar kažkas sužinos ką perkate. Gerai žinomas asmuo Oleg Šurajev socialinio tinklo Facebook paskyroje paskelbė vaizdo įrašą, kuriame teigiama, jog „VMI sužinos ką jūs perkate sexshope”. Bet, niekas nieko nesužinos, nebent jūs vengiate mokėti mokesčius, užsiimate neteisėta veikla. Valstybinė mokesčių inspekcija negaus banko sąskaitų išklotinių, sąskaitų išrašų, inspektoriai gaus tik skaičius ir tiek, dar vadinamą „screenshotą„. Tai patvirtina Valstybinės mokesčių inspekcijos prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė: „Akcentuojame, kad pagal dar pernai metų vasarą priimtus Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimus finansų rinkos dalyviai mokesčių administratoriui pateiks tik metų pabaigos duomenų „nuotrauką“, todėl sąžiningi mokesčių mokėtojai tikrai neturėtų baimintis, kad VMI inspektoriai matys jų sąskaitų išklotines ar kasdienius pirkinius.”

Melas, kad bus tikrinami pensijas į banko sąskaitas gaunantys senoliai, turgaus bobutės ir kt.

VMI ir mokestiniai tyrimaiLietuvoje didžioji dalis mokesčių mokėtojų tvarkingai moka mokesčius, todėl tikrai ne visi bus trukdomi. Net 95 procentai visų gyventojų tinkamai vykdo mokestines prievoles ir tik 5 procentai iš jų yra vengiantys mokėti mokesčius – jie ir bus tikrinami. Labiausiai reikia pabrėžti tai, kad Valstybinė mokesčių inspekcija gauna informaciją iš trečiųjų asmenų – darboviečių, bankų, draudimo bendrovių ir t.t. Visa ši informacija yra tikrinama, todėl jeigu jūsų turima 5000 eurų suma yra gauta iš darbo užmokesčio, individualios veiklos, tad mokesčių inspektoriai tai matys ir jūs trukdomi be reikalo nebūsite. Tuo labiau, kad patys asmenys kasmet pateikia preliminarias pajamų mokesčio deklaracijas, tad ir iš ten nurodytų duomenų inspektoriai galės daryti išvadas ar verta jus tikrinti kruopščiau ar ne: „Visa ši informacija reikalinga ne tik rizikingiems mokesčių mokėtojams nustatyti, bet ir, pvz., suformuoti preliminarias deklaracijas. Pasigirstantys teiginiai, kad bankų naujai pateikiami trys skaičiai apie gyventoją paverčia jį įtariamuoju ar sekamu, mažų mažiausiai yra klaidinantys.” – teigia V. Vildžiūnaitė.

Jai antrina ir VMI prie FM komunikacijos skyriaus vadovas Darius Buta, paklaustas ar tikrai visi asmenys, turintys banko sąskaitose 5000 eurų sulauks mokestinių tyrimų: „Jokių mokestinių tyrimų ar patikrinimų vien dėl to, kad sąskaitoje pas jus yra 5 tūkst. €, ar apyvarta buvo 15 tūkst. €, niekas nedarys. Tiesiog ši informacija leis mokesčių inspekcijai tiksliau nustatyti asmenis, kurie gali slėpti mokesčius. Pagal VMI atliktą analizę, iš visų Lietuvos gyventojų tokių yra tik 5 proc., ir nebūtinai tie 5 proc. turi sąskaitas bankuose.

Tad, paprastiems gyventojams, sąžiningai gaunantiems pajamas, močiutėms, kurios gauna pensiją į banko sąskaitą, turgaus prekeiviams ir visiems kitiems tinkamai prievoles vykdantiems asmenims nereikia laukti jokių mokestinių tyrimų.

Ne visi privalės pildyti blankus kiek išleidžiate pinigų maistui ir kitoms reikmėms.

Vienas pramogų pasaulio atstovas (Ugnius Kiguolis) visiems viešai pareiškė, kad tie, kas turės 5000 eurų, sulauks mokestinio tyrimo ir privalės pildyti neva blankus, kuriuose teks nurodyti kiek išleidžiama maistui, pramogoms, būstui ir t.t. tačiau, tai yra eilinis gandas ir realybės neatitinkanti informacija, nes mokestinių tyrimų metu viskas priklausys nuo paties asmens – galbūt jokių minėtų formų nereikės pildyti, jeigu įtarimą sukels vienas kitas bankinis pavedimas ar kažkoks didesnis pirkinys. „Gauta informacija leis tiksliau identifikuoti tuos mokesčių mokėtojus, kurie nesąžiningai vykdo veiklą ir nemoka mokesčių, o mokestines prievoles tinkamai vykdantys gyventojai ne tik nepajus jokių pokyčių, bet ir bus trukdomi mažiauPapildoma informacija yra itin reikšminga nustatant mažos dalies gyventojų nedeklaruotas pajamas ir nepagrįstus turto įsigijimo šaltinius. Taip pat gauti duomenys padės mokesčių administratoriui vertinti tinkamą mokesčių mokėtojų mokestinių prievolių vykdymą, įžvelgti rizikas ir dėmesį sukoncentruoti tik į rizikingus mokesčių mokėtojus.” –  Aiškina V. Vildžiūnaitė.”

Kiekvienas turintis pažįstamų žmonių, kuriems buvo atlikti mokestiniai tyrimai, gali pasiteirauti ar jiems reikėjo pildyti minėtas formas ir nurodyti kiek pinigų išleidžiama buities reikmėms. Aš esu turėjęs mokestinį tyrimą, tačiau man jokių minėtų formų pildyti nereikėjo. Buvau paklaustas už ką man pervedė tam tikras sumas, o atsakius ir viską paaiškinus, buvau paleistas namo ir tiek – vykdau individualią veiklą, tad mokestinio tyrimo metu nebuvau smarkiai sugaišintas, tuo labiau – baudos niekas man neskyrė, nors nuo tam tikrų pajamų, kurias gavau kitais būdais, nebuvau sumokėjęs šiek tiek mokesčių – juos sumokėjau po patikrinimo.

Prieš atliekamą patikrinimą būsite informuoti, tad netikėtai vykti nereikės.

Teko viename forume skaityti pranešimą, kad mokesčių inspektoriai išsikviečia darbo metu ar tada kai žmogus atvykti negali, neva „negalima atsikalbinėti ir būtina vykti nedelsiant”. Ne, to nebūna. Atliekant mokestinį tyrimą, asmeniui registruotu paštu yra išsiunčiamas pranešimas, kad šis turi atvykti. Pranešime nurodomas adresas, atsakingas asmuo bei kontaktinė informacija susisiekimui. Paskambinus telefonu, asmuo gali pranešti, kad pranešime nurodytą dieną jis negali atvykti – jis gali suderinti kitą dieną ir valandą. Tad vėlgi – tai yra klaidinga informacija, nes VMI netikėtai nieko netrukdo, asmuo yra įspėjamas dar prieš kelias dienas, priklausomai kaip dirba pašto tarnybos.

VMI neperduos duomenų jokiems nusikaltėliams.

Bene vienas absurdiškiausių teiginių, kuriuos teko girdėti, tai kad VMI dirbantys nepatikimi asmenys perduos informaciją nusikaltėliams ir taip neva banditai žinos ką reketuoti, kieno prašyti išpirkų už grobimus. Šis teiginys prasilenkia su elementaria logika, nes prieš tai juk mokesčių inspektoriai tai galėjo daryti, tad per tiek metų – kiek reketo atvejų buvo aprašomi spaudoje? Kiek pagrobtų žmonių, už kuriuos buvo reikalaujamos išpirkos? V. Vildžiūnaitė primena, kad: „Visi VMI darbuotojų VMI informacinėse sistemose atliekami veiksmai yra fiksuojami ir ši informacija yra saugoma Lietuvos teisės aktų nustatyta tvarka ne trumpiau nei vienerius metus. VMI Vidaus saugumo skyrius nuolat analizuoja, ar VMI darbuotojai teisėtai tvarko duomenis VMI informacinėse sistemose, taip pat yra vykdomi patikrinimai dėl duomenų tvarkymo pagrįstumo.

Apibendrinant:

  • Be reikalo asmenys, turintys 5000 eurų, nebus trukdomi.
  • Ne visi turės pildyti formas dėl išleidžiamų pinigų.
  • Prieš mokestinį tyrimą, asmenys yra įspėjami. Jie gali suderinti jiems patogų atvykimo laiką.
  • Nebus siunčiamos banko sąskaitų išklotinės, bus siunčiama tik informacija apie likučius t.y. skaičiai.
  • Jokia informacija apie asmenų pajamas nebus perduodama nusikaltėliams!

Palikite komentarą

Your email address will not be published