Darbas užsienyje gali būti puiki naujo gyvenimo etapo pradžia! Europa yra puiki vieta ieškoti vietos, kur būtų galima maksimaliai realizuoti turimus įgūdžius.
Tačiau, prieš kraudamiesi lagaminus ir pirkdami lėktuvo bilietą, turite žinoti keletą dalykų apie darbą ES priklausonačiose bei atskirose šiai bendrijai nepriklausančiose šalyse. Žemiau pateikiame trumpą gidą ir įspėjimus, kuriuos naudinga būtų apžvelgti kiekvienam naujokui.
Žinokite darbo leidimo reikalavimus šalyje, kurioje norite dirbti
Kiekvienoje Europos šalyje taikomi skirtingi darbo leidimo reikalavimai, todėl svarbu, kad prieš kreipdamiesi dėl darbo, išsiaiškintumėte visus keliamus kvalifikacijos reikalavimus. Pavyzdžiui, jei norite dirbti Didžiojoje Britanijoje, prieš kreipdamiesi dėl leidimo dirbti, turite gauti darbo pasiūlymą iš darbdavio, nes tvarka pasikeitė Didžiąjai Britanijai išstojus ir ES. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Nyderlanduose, taikomi švelnesni darbo leidimų reikalavimai ir leidžiama ieškoti darbo vos tik atvykus, nes taikomi ES keliami reikalavimai.
Jeigu domina darbas užsienyje, bent jau išmokite kelis vietinės kalbos žodžius
Nors anglų kalba plačiai kalbama visoje Europoje, išmokus bent kai kuriuos vietinės kalbos pagrindus, įsidarbinimas bus sklandesnis ir tai padės išsiskirti iš kitų kandidatų kreipiantis dėl darbo pozicijos. Daugelis įmonių dažniausiai pageidauja samdyti darbuotojus, kurie laisvai kalba vietine kalba. Todėl, jei norite padidinti savo galimybes gauti taip trokštamą ir svarbiausia – gerai apmokamą darbą, prieš persikeldami būtinai patobulinkite savo kalbos įgūdžius.
Apsvarstykite savo agyvendinimo galimybes
Būsto pasirinkimo galimybės įvairiose šalyse labai skiriasi, todėl prieš persikeliant svarbu pasidomėti ir išsiaiškinti kas jums labiausiai tinka. Kai kuriais atvejais gali būti įmanoma rasti būstą per savo darbdavį. Net skelbimuose galima matyti pasiūlymų kur darbas užsienyje siūlomas jau su apgyvendinimu. Kitu atveju, yra daugybė interneto svetainių, kuriose siūlomos apgyvendinimo paslaugos būtent užsienyje darbo ieškantiems asmenims. Be kita ko, galite pagalbos prašyti iš įdarbinimo agentūrų.
Darbas užsienyje kartais gali būti finansiškai mažiau naudingas
Skirtingose šalyse taikomos skirtingos mokesčių sistemos, todėl prieš persikeldami būtinai pasidomėkite šalies, kurioje dirbsite, mokesčių įstatymais. Juk nenorėtumėte, kad didžiąją dalį atlyginimo tektų pakloti būtent mokesčių mokėjimui. Įvertinkite visas išlaidas – tiek mokestines, tiek ir pragyvenimo. Tokiu būdu matysite ar siūlomas darbas užsienyje tikrai bus palankesnis nei tas, kurį jums siūlo Lietuvoje.
Persikėlimas dirbti į kitą šalį, kurios nepažįstate, yra gana rizikingas sprendimas, kurį priimti reikėtų įvertintus visas galimas rizikas. Tačiau, jei galvojate apie darbą užsienyje, Europa yra puiki vieta tai išbandyti, nes dėl savo skirtingų kultūrų ir daugybės darbo galimybių čia vietą gali rasti tiek patyrę specialistai, tiek ir nekvalifikuotą darbą norintys dirbti žmonės.
Darbas užsienyje ne visada pasižymi aukščiausiais saugumo reikalavimais
Darbas užsienyje gali būti įdomi ir naudinga patirtis, tačiau taip pat gali kilti įvairių iššūkių ir pavojų. Kalbos barjerai gali apsunkinti bendravimą užsienio šalyse, o kultūriniai skirtumai gali apsunkinti integraciją. Dėl nepažįstamų įstatymų, taisyklių ir papročių darbuotojai gali staiga patekti į nepažįstamą teisinį ginčą ir tai jiems gali sukelti netikėtų įsipareigojimų.
Kai kuriose šalyse darbo aplinkos standartai taip pat gali būti žemesni nei esate įpratę čia Lietuvoje, todėl gali kilti pavojus jūsų saugumui. Padidėjusi izoliacija gali sukelti vienišumo jausmą, o aplinkos sąlygos gali būti netinkamos tam tikrų asmenų poreikiams. Tad, nuodugniai išsiaiškinkite darbo pobūdį bei kitas detales.
Politinis nestabilumas ar pilietiniai neramumai gali kelti grėsmę darbo saugumui arba netgi sukelti fizinį pavojų darbuotojams. Svarbu iš anksto pasidomėti ar šalyje saugu dirbti esant tam tikrai politinei krizei ar kitiems neramumams.
Atminkite, kad darbas užsienyje kai kuriems žmonėms jau baigėsi liūdnai. Kai kuriems teko susidurti su moderniąja vergove, o apie tai tikrai daug informacijos surinkta atlikus įvairius žiniasklaidos tyrimus. Jeigu yra galimybė, paisykite patikimų agentūrų rekomendacijų saugumo klausimais. Dar geriau – venkite darbo pasiūlymų, kuriuos pateikia menkai žinomi ir įtartini asmenys.
Keliaudami ir dirbdami svečioje šalyje visada turėtumėte išlikti budrūs ir žinoti kokia aplinka galimai jus sups visą darbo laikotarpį!