Daugybos lentelė yra priemonė, padedanti išmokti bene dažniausiai gyvenime naudojamą matematinę funkciją – daugybą. Ji gyvenime yra ir bus reikalinga jei ne kasdien, tai tikrai labai dažnai!

Atsisiųskite daugybos lentelę visiškai nemokamai PASPAUDĘ ČIA!

Atsisiųskite Pitagoro daugybos lentelę PASPAUDĘ ČIA!

Kodėl daugybos lentelė turi būti išmokta?

daugybos lenteleĮprastai ši matematine funkcija pasitelkiama siekiant apskaičiuoti kažką, kas susideda iš kelių vienodų dalių. Tai liečia apsipirkimą parduotuvėje, internete, teikiant mokesčių deklaracijas ir t.t.

Išmokus daugybos lentelę, tampa lengviau atlikti matematinius veiksmus, įskaitant daugybą iš didesnių skaičių. Beje, ekspertai teigia, kad išmokus dauginti bent jau iš pirmųjų 10 skaičių, vaikams loginis mąstymas pradeda vystis dar greičiau, o tai reiškia, kad jie lengviau adaptuojasi aplinkoje ir mokyklose žinios įsisavinamos dar paprasčiau.

Yra dviejų rūšių daugybos lentelė

Pirmiausia, reikia išskirti faktą, kad Lietuvoje naudojama daugyba iš pirmųjų 10 skaičių. Tai reiškia, kad pagrindinę daugybos lentelę sudaro dauginamieji nuo 1 iki 10. Dėl to mūsų pateiktoje lentelėje matote 10 variantų su kiekvienu skaičiumi.

Užsienyje dažnai naudojamos ir pažangesnės lentelės ir įterpiama gerokai daugiau skaičių, tokių kaip daugyba iš 11, 12, 13 ir t.t.

Kitose šalyse vietoje daugybos lentelės yra naudojama vadinamoji Pitagoro lentelė. Ją įprastai taip pat sudaro dauginimas iš 10 skaičių. Ji pateikiama kaip visa bendra lentelė, o ne atskirai pagal kiekvieną dauginamąjį.

Tad, mūsų šalyje jūsų vaikas turės mokytis būtent daugybos lentelę, tačiau jeigu norite, kad jam sektųsi dar geriau, papildomai namie galite po truputį mokyti ir Pitagoro lentelės subtilybių. Galiausiai, atėjus žinių patikrinimui, jūsų vaikas tiesiog turės pateikti atsakymus. Kas žino – gal nestandartiniu būdu jūsų vaikas šią matematinę funkciją perkąs dar greičiau!

Pitagoro lentelės naudojimo principas

pitagoro lenteleVisiškai kitokia yra vadinamoji Pitagoro daugybos lentelė. Tai yra tik viena lentelė, kurioje vienoje linijoje ir atskiruose langeliuose išdėstyti skaičiai didėjimo tvarka nuo 1 iki 10 ar didesnių skaičių.

Žemiau ta pačia tvarka stulpeliais išdėstyti tie patys skaičiai. Na, o jų susikirtimo vietose pateikiamas atsakymas t.y. skaičius, kuris būtų gaunamas sudauginus pasirinktus skaičius. Galbūt ši lentelė jūsų vaikui patiks labiau. Tad, patartina bent jau pabandyti naudoti ir šią priemonę, o jeigu jūsų vaikui ji ne tiks – nieko blogo nebus jeigu nebenaudosite jos.

Kas yra daugyba?

Natūralu, kad vaikai pirmiausia mokosi skaičius sudėti bei atimti. Tik po to seka daugybos ir dalybos mokymasis. Lengviausias būdas vaikams paaiškinti kaip veikia daugyba – sakyti ne „dauginimas“, o „grupavimas“. Pavyzdžiui, vietoje to, kad vaizdžiai nupasakotumėte ką reiškia dauginti, tiesiog vaikams paaiškinkite, kad sudedate grupes.

Grupę sudaro 3 žmonės. Tokių grupių yra 3. Kiek iš viso yra žmonių?

Vaikai turi suprasti, kad kalba eina ne apie sudėtį. Jiems reikia paaiškinti, kad iš pradžių yra konkretus skaičius dalykų ir tuomet jis didinamas kartais t.y. kiekviena grupė yra sudedama kartu. Tad, kitas variantas paaiškinti vaikams ką reiškia padauginti, tai tiesiog pasakyti, kad tos grupės yra sudedamos ir sudedamos tiek kartų, koks yra daugiklis. Kalbame apie tuos pačius 3 žmones.

3 vienodos grupės po 3 žmones. Sudedame visas tris grupes į vieną: 3 + 3 + 3 = 9

Ekspertų teigimu, būtina vengti žodžių naudojimo kalbant apie skaičius. Norint vaikus išmokyti daugybos, matematikoje reikėtų naudoti būtent skaičius, o ne žodžius. Tai reiškia, kad siūloma nevartoti skaičių žodžiais. Vaikų, kaip ir bet kokio žmogaus pasąmonėje, dažnai kartojamas skaičius ar žodis įstringa ir automatiškai susiformuoja atsakas.

Tad, bandant mokyti daugybos lentelę, būtina naudoti skaičius, kuriuos bandoma išmokyti, o ne žodžius. Kitaip sakant, žodžius reikėtų palikti mokant lietuvių kalbą, o mokant matematinių funkcijų, mokyti reikėtų naudojant skaitmenis.

Daugyba iš konkrečių skaičių mintinai – paprasčiausias, bet ne visiems lengva būdas mokytis.

Kaip bebūtų, švietimo sistemoje mažai kas keičiasi, todėl naudojant standartines lenteles, kai kurie vaikai tiesiog išmoksta ne dauginti, o tiesiog įsisavinti konkrečius skaičius. Dėl šios priežasties ne visi vaikai supranta ką jie daro atlikdami konkrečias matematines funkcijas.

Mokant daugybos, pirmiausia reikėtų vaikui išaiškinti ką apskritai reiškia daugyba ar dauginimas iš tam tikrų skaitmenų. Kitu atveju, jis tiesiog išmoks daugybos lentelę, bet paskui pats galbūt nelabai supras ką daro. Jis dauginti galbūt mokės, bet tai darys tik dėl to, kad pasąmonėje bus įstrigę elementarūs skaičiai ir tiek.

Taip pat rekomenduojama naudoti skaičius iki 10. Tai reiškia, kad daugybą iš 11, 12 ir t.t. siūloma leisti vaikams mokytis savarankiškai. Lietuvoje daugybos lentelė yra naudojama tik iki 10, o kitos šalys naudoja ir didesnę skaičių seką.

Daugybos lentelės pavyzdžių internete yra gana daug, tad ir šiame puslapyje galite atsisiųsti abu pavyzdžius visiškai nemokamai.