Šiandien skaptuoto moliūgo žibintas yra vienas iš labiausiai žinomų Helovino simbolių. Tai dekoratyvus ir šventiškas akcentas kurį sutiksite daugelyje namų atėjus tamsiems ir šaltiems rudens vakarams. Moliūgų drožinėjimas tapo mėgstamu šeimos ir draugų užsiėmimu. Išsirinkti moliūgą, išskobti jo vidų ir išraižyti veidą ar piešinį – smagus būdas pradėti rudens sezoną ir švęsti Heloviną. Į išpjaustyto moliūgo vidų įdėjus žvakę ar lemputę, moliūgas įgauna šiltą, jaukų švytėjimą, todėl šaltomis rudens naktimis jis tampa populiaria verandų ir langų puošmena.

Daugelyje bendruomenių rengiami moliūgų drožinėjimo konkursai, vis labiau populiarėja sudėtingi, meniški piešiniai. Kai kurie menininkai moliūgus netgi naudoja kaip žaliavą itin detaliai išdrožtoms skulptūroms. Nors dauguma žmonių šiandien moliūgus drožia dėl pramogos, o ne dėl prietarų, senoji idėja, kad žibintai naudojami piktosioms dvasioms atbaidyti, vis dar išlieka kai kuriose istorijose ir kartais minima Helovino baisiųjų temų kontekste.

Kodėl skaptuojami moliūgai?

helovyno šventės istorija kodėl pjaustomi moliūgaiViena populiariausių šios šventės ištakų legendų yra kilusi iš Airijos ir pasakoja apie pasakų personažą vardu Džekas (Stingy Jack) – sumanų žmogų, kuris kelis kartus apgavo patį velnią. Kai Džekas mirė, jam nebuvo leista patekti į dangų ir pragarą. Vietoj to velnias jam davė degančią anglį, kad galėtų nušviesti sau kelią klaidžiodamas tamsoje, kurią Džekas įdėjo į išdrožtą ropę. Airiai šią vaiduoklišką figūrą ėmė vadinti „Jack of the Lantern” arba „Jack O’Lantern”.

Ropės moliūgai ir kitos daržovės: Prieš masinę airių ir škotų imigraciją į Ameriką XIX a., per keltų šventę Samhain šių šalių gyventojai ropėse, burokėliuose ir bulvėse raižydavo veidus. Šios išpjaustytos daržovės buvo dedamos į langus arba prie durų, kad atbaidytų piktąsias dvasias.

Kada helovinas 2024?

🎃 Pasižymėkite savo kalendoriuje šių metų spalio 31 dieną! Pasinerkite į paslaptingą Helovino šventės pasaulį! Pasitikite baisiąją naktį su kostiumais, moliūgais, saldainiais ir šiurpiomis istorijomis. Nesvarbu, ar su draugais eisite prašyti saldumynų, ar dalyvausite šiurpiame vakarėlyje, ar tiesiog mėgausitės siaubo filmais per televiziją, pasirūpinkite, kad šis Helovinas būtų įsimintinas! 🍬👻 #Helovinas2024

Helovyno šventimas lietuvoje

Helovinas nėra tradicinė šventė, ji nėra oficialiai švenčiama Baltijos šalyse ir paprastai ją užgožia kitos šventės ir minėjimai. Tačiau ji vis labiau populiarėja, ypač miestuose ir tarp jaunesnių žmonių, šią šventę mėgsta naktiniai klubai, barai, prekybos centrai ir kitos vietos kurioms tai dar vienas būdas pasididinti pajamas. Lietuvoje nėra aiškių helovyno šventimo tradicijų ar nusistovėjusių papročių, todėl šventimo pobūdis kiekvienoje kompanijoje gali būti labai skirtingas.

helovino desertaiKaip taisyklė, ši šventė dažniau švenčiama didesniuose miestuose. Apklausos rodo, kad jaunimo tarpe tai laukiamas metų įvykis. Helovinas daugeliui jaunuolių patinka dėl įvairių priežasčių:

Kostiumai ir saviraiška: Helovinas suteikia unikalią progą žmonėms įsikūnyti į skirtingus personažus. Jauni žmonės dažnai mėgaujasi kūrybiškumu ir jauduliu kurdami ir dėvėdami kostiumus, nesvarbu, ar jie nori būti baisūs, juokingi, ar mėgstami populiariosios kultūros personažai.

Renginiai ir vakarėliai: Helovinas yra socialinė šventė, todėl daugelis jaunų žmonių laukia Helovino vakarėlių. Šiuose susitikimuose galima bendrauti, demonstruoti kostiumus, ragauti teminius patiekalus, įdomius desertus ir gėrimus, dalyvauti šventinėje veikloje, pavyzdžiui, šokiuose, žaidimuose ar varžybose.

Ėjimas per namus ir prašymas saldainių: Vaikams svarbiausia yra vaišinimasis. Tradicija eiti nuo durų prie durų su kostiumais ir rinkti saldainius suteikia vaikams nuotykių jausmą ir, žinoma, galimybę surinkti gausybę saldumynų.

Miesto renginiai ir pramogos: Daugeliui paauglių ir jaunų suaugusiųjų patinka vaiduoklių namai, siaubo filmų maratonai, apsilankymai moliūgų ūkiuose ir kiti vaiduokliški renginiai, kurie yra įprasti Helovino šventės atributai. Adrenalino antplūdis, susijęs su gąsdinimu saugioje aplinkoje, gali būti jaudinantis.

Nekasdienės dekoracijos: Rudenį, kai prasti orai ir nyki gamta, mes galime pasidžiaugti kiekvienu atmosferos pasikeitimu, kai namai, mokyklos ir parduotuvės pasipuošia voratinkliais, moliūgais ar vaiduokliais. Švenčių dvasią sustiprina erdvių puošimas, moliūgų drožinėjimas ir šiurpios atmosferos kūrimas.

Pabėgimas nuo rutinos: Helovinas suteikia galimybę atitrūkti nuo kasdienybės ir įsitraukti į fantastinę ir neįprastą veiklą. Moksleiviams, kurie patiria stresą dėl darbų mokykloje, arba jaunuoliams tai gali būti malonus atokvėpis.

Moliūgų pjaustymo trafaretai

pikto veido moliūgų pjaustymo trafaretaiMoliūgų skaptavimas yra vienas iš Helovino šventės ypatumų, o naudojant trafaretus net ir pradedantieji gali sukurti įspūdingą dizainą. Šablonuose kuriuos galite atsispausdinti namuose. Trafaretuose pateikiamos pagrindinės linijos kurias galite nesunkiai perkelti (nubrėžti ar išpjaunti) tiesiai ant moliūgo, todėl lengviau pagaminsite norimą rezultatą. Šiame straipsnyje pateikiame net keletą skirtingų pjaustymo idėjų kurios ženkliai palengvins jums darbą.

Tradiciškai skaptuojama pagal šiuos nesudėtingus nurodymus

Paruoškite moliūgą: Išpjaukite didelį apskritimą aplink moliūgo kotą, tada išimkite kotą ir išskobkite vidų (sėklas ir dalį minkštimo). Norėsite, kad toje pusėje, kurią planuojate išpjauti, vidinė sienelė būtų gana lygi.

Jeigu naudojate mūsų trafaretą: Priklijuokite trafaretą prie moliūgo vietos, kurią norite išpjauti. Gali tekti popierių šiek tiek įplėšti arba įpjauti, kad jis būtų lygus ant išlenkto moliūgo paviršiaus.

Yra geras būdas tiksliai perkelti trafareto linijas ant nelygaus moliūgo paviršiaus – smulkiu įrankiu arba smeigtuku išilgai piešinio linijų padarykite skylutes, išlaikydami nedidelį atstumą tarp skylučių. Arba tiesiog pažymėkite linijas plonu markeriu.

Trafaretų galerija (parsisiuntimui):

ⓘ Gudrus patarimas

Išskaptuotas moliūgas išsilaikys geriau jeigu išpjautus kraštelius patepsite vazelinu. Vazelinas apsaugos daržovę nuo išdžiūvimo ir taip ilgiau išlaikysite estetišką savo dekoracijos vaizdą. Be to, jeigu aktualu, kad dekoracija išsilaikytų ilgiau, verčiau naudokite nedidelę LED lemputę su baterijomis, o ne žvakutę, kurios kaitra irgi turi didelį poveikį moliūgo irimo procesui.

Moliūgų pjaustymo pavyzdžiai