Midus yra vienas populiaresnių alkoholinių gėrimų Skandinavijos šalyse, tačiau ir Lietuvoje jį galima įsigyti prekybos centruose bei kitose prekybos vietose. Na, o jeigu norite išbandyti midaus gamybą savomis rankomis, tuomet viskas bus dar paprasčiau ir tikėtina – daug pigiau!

Midus yra gaminamas kaip vynas – fermentacijos būdu

midusVyną pagaminti yra labai paprasta – tiesiog į jį suberiamos vyno mielės bei maistingosios medžiagos. Midaus pagrindinis ingredientas – medus. Jis yra atskiedžiamas su vandeniu. Kai gaunamas skystis, tuomet į jį suberiamos vyno ar specialios midaus mielės ir maistingosios medžiagos. Tačiau, norint pagaminti midų, reikėtų žinoti keletą svarbių taisyklių.

  1. Midus, kaip ir vynas, namų sąlygomis gali būti gaminamas neviršijant alkoholio tūrio. Tai reiškia, kad Lietuvoje draudžiama savoms reikmėms gaminti alkoholinius gėrimus, kurių alkoholio koncentracija viršija 18 procentų.
  2. Midaus fermentacija dažniausiai trunka šiek tiek ilgiau nei vyno. Priklausomai nuo sąlygų (temperatūros, rūgštingumo) midus fermentuojasi keliomis dienomis ilgiau. Tačiau, sąlygas galima pagerinti įberiant vyno rūgšties ar kitų priedų, kurie padidintų misos rūgštingumą.
  3. Naudojant brandintą medų (sukietėjusį), teks laukti ilgiau kol midus pats savaime nuskaidrės. Kai medus jau yra subrendęs, jį reikės pašildyti, jog vėl taptų skystu. Kai medus tampa kietas, jame išsiskiria proteinai, kuris midų paverčia labiau „debesuotu“, o suskystinus, tie proteinai niekur nedingsta.
  4. Midaus gamybos metu svarbu išlaukti, nes su laiku jo, kaip ir vyno, skonis tik gerėja. Midus įprastai brandinamas ilgiau nei vynas. Tiesiog vyno alkoholio kiekis yra mažesnis nei midaus.
  5. Gaminant midų namų sąlygomis, yra mažesnė tikimybė, jog jis užsikrės (kaip nutinka gaminant vyną).
  6. Midaus fermentacijos metu, reikia palaikyti stabilią temperatūrą. Geriausia naudoti vyno mieles, kurios skirtos stipriam baltam vynui gaminti. Tokios mielės geriau dirba žemesnėje temperatūroje.

Kaip gaminamas midus namų sąlygomis?

Norint pasigaminti midų, pirmiausia reikėtų vadovautis taisykle – 1 litras medaus ir 3 litrai vandens. Pagal tokią proporciją galite pasigaminti midų, kurio alkoholio kiekis sudarys 14-16 laipsnių, priklausomai nuo naudojamo medaus ir midaus saldumo.

Pirmas žingsnis. Dezinfekuoti naudojamą įrangą. Prieš gaminant midų, vis tiek reikėtų gerai išplauti naudojamas priemones ir jas dezinfekuoti.

Antras žingsnis. Medų atitirpinkite, jeigu jis nėra šviežias. Tai padaryti galite karštame vandenyje palaikę medaus stiklainius/kibirėlius. Tai reiškia, kad į karštą vandenį sudėkite medų, kuris yra sandariuose induose. Nuolatos palaikykite karštą vandens temperatūrą. Midus turi ištirpti, nes kitaip bus sunku ji sumaišyti su vandeniu. Jeigu naudojate šviežią ir skystą medų, tuomet iš karto maišykite su vandeniu. Patartina maišymą atlikti naudojant sandarius indus – supilamas medus ir vanduo, o sandariai uždarius, tiesiog suplakama stipriai. Tokiu atveju gaunama vadinamoji misa, o geriausia tai – ji plakimo būdu prisotinama deguonimi. Deguonis pačioje pradžioje bus reikalingas mielių dauginimuisi.

Trečias žingsnis. Paruošus misą, pamatuokite cukringumą. Tokiu atveju žinosite koks bus galimas alkoholio kiekis pasibaigus fermentacijai.

Ketvirtas žingsnis. Mielės ir maistingosios medžiagos suberiamos į misą t.y. vandenį ir medų, kuriuos kartu sumaišėte. Uždaromas fermentavimo indas su fermentavimo vamzdeliu ir paliekama savaitei. Kas savaitę pamatuokite cukringumą ir sekite fermentacijos eigą.

Penktas žingsnis. Pasibaigus fermentacijai t.y. kai hidrometras rodo 0 arba jums reikalingą kiekį, nupilkite misą nuo nuosėdų į kitą švarų ir dezinfekuotą indą. Tada suberkite stabilizatorių, kad fermentacija būtų nutraukta. Vėl uždarę fermentavimo indą, padėkite brandinimui mėnesiui.

Šeštas žingsnis. Kas mėnesį nupilkite midų nuo nuosėdų. Jeigu kas mėnesį nuosėdų nebesusidaro, galite tai daryti rečiau – kas 2 ar 3 mėnesius. Iš viso išlaukti reikėtų mažiausiai 6 mėnesius nuo fermentacijos nutraukimo dienos. Brandinant dar ilgiau, skonis kardinaliai pagerėja.

 

Papildomi patarimai gaminantiems midų namų sąlygomis

Kai kurie žmonės bijo naudoti specialiose parduotuvėse siūlomus cheminius priedus, tačiau bijoti  nereikėtų. Tai nėra žalingos cheminės priemonės. Jos naudojamos gaminant alkoholį visame pasaulyje. Tad, žemiau pateikiami keli patarimai, kurie paspartins midaus gamybą.

  • Nutraukus fermentaciją, galite naudoti skaidrinimo medžiagas. Jas siūlo vyno gamybos priemonių parduotuvės. Naudojant jas, midus pagaminamas per gerokai trumpesnį laiką. Tai reiškia, kad atlikus nuskaidrinimą, brandinimas gali sutrumpėti net iki 3 mėnesių.
  • Nebijokite naudoti sorbatų. Tai yra konservantas. Naudojant jį, midų galėsite išlaikyti ilgesnį laiką ir jis bus apsaugotas nuo skonių praradimo ar sugedimo.
  • Nenaudokite netinkamų mielių. Būtinai atsižvelkite į perspėjimus dėl mielių alkoholio toleravimo. Kai kurios mielės toleruoja alkoholį iki 13 laipsnių, tad jeigu norite stipresnio, rinkitės tokias mieles, kurios fermentuotų ir didesnėje alkoholio aplinkoje.
  • Nelaikykite midaus karštoje ar saulėtoje vietoje. Jeigu midaus/misos temperatūra pasieks 30 laipsnių pagal Celsijų mielės žus ir fermentacija nutrūks. Geriausia temperatūra yra tarp 20 ir 26 laipsnių.
  • Nepadauginkite maistingųjų medžiagų. Jeigu padauginsite maistingų medžiagų, jos sugadins skonį.
  • Prieskoniai kardinaliai pakeičia midaus skonį. Jeigu jums nepatiko midaus skonis, galite jį pagardinti naudojant įvairias uogas, vaisius, žoleles ar net ąžuolo drožles. Ąžuolo drožlės smarkiai pagerina midaus skonį. Įprastai skonio koregavimas atliekamas pasibaigus fermentacijai. Į midų tiesiog sudedami norimi prieskoniai ar vaisiai/uogos ir reguliariai kas savaitę tikrinamas skonis.

Tai tiek apie midaus gamybą. Tai yra bene pats paprasčiausias būdas jį pasigaminti. Atminkite, kad kas kart midus bus vis kitokio skonio, jeigu naudosite vis kitos rūšies medų.