Lietuva, Baltijos jūros pakrantėje esanti valstybė, garsėjame savo unikalia kultūra ir įvairiais tautiniais festivaliais. Vienas iš pažįstamiausių ir mylimiausių švenčių šalyje yra Joninės arba Rasos. Ši šventė, kurios šaknys siekia senovės pagoniškąją praeitį, vis dar išlieka svarbi kultūrinė renginio diena, kai žmonės susirenka, kad švęstų vasaros Saulės grįžimą ir gamtos galybę. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip Joninės švenčiamos Lietuvoje 2023 metais ir kokios tradicijos, renginiai bei patiekalai suteikia šiai šventei ypatingą žavesį.

 

Joninės 2023 metais pradedamos švęsti birželio 23 dieną (Penktadienį)

 

Joninės yra viena seniausių lietuvių švenčių, kurios datos nustatytos pagal saulės ciklus. Šventė prasideda birželio 23-ąją vakare ir tęsiasi iki birželio 24-osios, per dienos ir nakties lygybės momentą. Šventės širdis dažniausiai yra gamtoje, kur dauguma žmonių renkasi šventinį aikštelės, miško ar ežero krantą. Ten žmonės šoka apie laužą, gieda dainas, gamina laužo šviesoje, mėgaujasi draugų ir šeimos bendravimu.

 

Vienas iš svarbiausių Joninių elementų yra laužas, kuris simbolizuoja ugnies jėgą ir gyvybingumą. Tradiciškai šioje šventėje žmonės renkasi ant kalvų, kur aukštyn į dangų kyla apskritas laužas, pagamintas iš medžio, šiaudų arba vežimo ratų. Pirmą kartą deginant laužą, visi susirenka aplink jį ir šoka per laužo ugnį, tikintis atsikratyti blogio ir ligų. Tai ypatingas momentas, kai žmonės prisimena senoves mitus ir tikėjimus.

 

Tradiciniai Joninių patiekalai

 

Per Jonines Lietuvoje valgomi įvairūs tradiciniai patiekalai, kurie yra svarbus šios šventės dalis. Šie patiekalai atspindi lietuvių virtuvės unikalumą ir paveldą. Štai keli iš žinomiausių ir populiariausių Joninių patiekalų:

 

Šakotis: Šakotis yra pagamintas iš minkšto tešlos, kuriame yra daug riešutų arba sėklų. Jis yra keptas ant laužo arba specialiame kepimo aparate. Šakotis yra tradicinis Joninių desertas, kuris turi ypatingą reikšmę šventės metu.

 

Žalioji girna: Žalioji girna yra gausiai paskaninta žolelėmis, tokiais kaip šalavijas, mėta, dilgėlės ir šilauogės. Ji yra šviežia ir gaivinanti sriuba, kurią gamina iš šviežių augalų. Ši sriuba yra sveika ir labai populiarus patiekalas Joninėms.

 

Kepta zuikis: Zuikis yra tradicinis lietuvių patiekalas, kuriame naudojamas malonus, minkštas zuikio mėsos ruožas. Jis yra sumarinuotas, paskaninamas ir keptas iki suskrudimo. Zuikis yra skanus ir mėsingas patiekalas, kuris dažnai gaminamas šventėse, įskaitant Jonines.

 

Šaltiena: Šaltiena yra želė iš kiaulienos, kiaulės ausų, kojų ar kitų kiaulienos dalių. Ji yra pagaminta iš garstyčių, acto ir kitų prieskonių. Šaltiena yra šaldyta ir prieš pat valgant supjaustoma į skilteles. Ji yra labai populiarus patiekalas per Jonines ir kitas šventes Lietuvoje.

 

Mėsos patiekalai: Per Jonines dažnai gaminami skaniai kepti mėsos patiekalai, tokie kaip kepsniai arba šašlykai. Tai gali būti veršienos, kiaulienos, jautienos arba vištienos gabalėliai, marinuoti ir kepti ant laužo arba grilio.

 

Grikiai su pienu: Grikiai su pienu yra tradicinis Joninių patiekalas, kuris simbolizuoja derlių ir vaisių gausumą. Grikiai yra virti ir sumaišyti su pienu bei saldinti medumi. Tai yra lengvas ir skanus patiekalas, kuris dažnai valgomas per Jonines.

 

Šie patiekalai yra tik keli iš daugybės tradicinių Joninių patiekalų, kurie skiriasi priklausomai nuo regiono ar šeimos tradicijų. Svarbu paminėti, kad Joninės taip pat siejamos su piknikais ir gardžiais vaisiais bei uogomis, kurie yra gausūs vasaros metu.

 

Joninės ir jų renginiai 2023 metais

 

Be tradicinių elementų, Joninės Lietuvoje 2023 metais taip pat atneša naujoves. Dauguma miestų ir miestelių organizuoja šventines švietimo ir pramogų programas, kurių metu vaikai ir suaugusieji gali išmokti tradicinių liaudies šokių, dainuoti liaudies dainas ir gaminti rankų darbo papuošalus. Taip pat organizuojami muzikiniai koncertai, meninės parodos ir teatro spektakliai, kurie atskleidžia lietuvių kultūros gilumą ir kūrybiškumą.

 

Nepamirškime ir apie Joninių šviesų žaismą. Daugelis žmonių rankose laiko šviesą spindinčius fakelus ar žibintus, kurie suteikia ypatingo magiškumo ir romantiškumo atmosferą. Vaikai ir suaugusieji džiaugiasi stebėdami šių šviesų žaismą, kuris atspindi jų pačių vidinį pasididžiavimą tauta ir šalimi.

 

Joninės Lietuvoje 2023 metais bus ne tik šventė, bet ir puiki galimybė jausti lietuvių tautinę dvasią ir kartu su kitais žmonėmis išreikšti savo pasididžiavimą kultūra. Ši šventė sujungia praeitį ir dabartį, senąsias tradicijas ir naujoves, leisdama kiekvienam prisidėti prie šios ypatingos šventės.

 

Visiems lietuviams, taip pat ir svečiams, Joninės teikia puikią progą prisijungti prie šio tautos paveldo švenčiamos vasaros šventės. Įsimintini momentai, žaidimai, tradiciniai patiekalai ir draugystė, kurie būdingi Joninėms, užpildo žmonių širdis džiaugsmu ir padeda išlaikyti šio renginio svarbą ir gražumą.

 

Joninės yra ypatinga diena, kuriai Lietuva gali didžiuotis. Tai šventė, kuri suteikia galimybę atgaivinti senas tradicijas ir puoselėti tautos vienybę. Joninės Lietuvoje 2023 metais neabejotinai bus įsimintina ir įkvėpiančiai, atskleidžianti šalies paveldą ir žmonių dvasią. Ši šventė tęsiasi iš kartos į kartą, sujungdama praeitį su ateitimi ir primindama kiekvienam, kad šalyje gyvena tauta, turinti stiprią kultūrinę savimonę ir džiaugsmą dėl savo identiteto.