Paskolos vekselis yra rašytinis dokumentas, kuriuo pinigų skolintojas ir skolininkas patvirtina savo finansinius įsipareigojimus. Vekselis yra vertybinis popierius, kuris suteikia skolintojui teisę išieškoti skolą iš skolininko priverstine tvarka, jei pastarasis nesumoka laiku. Tačiau paskolos vekselis taip pat gali būti naudingas skolininkui, jei jis negali gauti kitų paskolų dėl blogos kredito istorijos, nedarbo ar kitų priežasčių. Paskolos vekselis yra laisvos formos dokumentas, tačiau jame turi būti nurodyti tam tikri rekvizitai, kad jis būtų teisiškai galiojantis. Šiame straipsnyje mes aptarsime svarbiausius aspektus, kuriuos reikia žinoti prieš pasirašant paskolos vekselį.

 

Kas yra paskolos vekselis ir kokia jo prasmė?

 

Paskolos vekselis yra paprastasis vekselis, kurį išrašo skolininkas ir perduoda skolintojui kaip užstatą už paskolą. Paprastasis vekselis yra dokumentas, kuriuo jo išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja sumokėti nurodytą pinigų sumą tam tikram asmeniui arba jo pavedimui.

Paskolos vekselio atveju, šis asmuo yra skolininkas, o jo pavedimas yra skolintojas. Paskolos vekselio prasmė yra apsaugoti skolintoją nuo skolininko nemokumo arba delsimo mokėti. Jei skolininkas nesumoka paskolos laiku, skolintojas gali kreiptis į notarą ir antstolius dėl vekselio vykdymo. Tokiu būdu, skolintojas gali išieškoti savo pinigus be teismo proceso, kuris būtų reikalingas, jei būtų naudojamas paprastas skolos raštelis.

 

Kokie yra paskolos vekselio rekvizitai ir kaip jį užpildyti?

 

Paskolos vekselio forma nėra griežtai reglamentuota, tačiau jame turi būti nurodyti šie rekvizitai:

 

žodžiai „paprastasis vekselis“;

besąlyginis skolininko įsipareigojimas sumokėti nurodytą pinigų sumą;

mokėjimo terminas;

mokėjimo vieta;

asmuo, kuriam turi būti sumokėta (skolintojas arba jo pavedimas);

dokumento išrašymo vieta ir data;

skolininko parašas.

Paskolos vekselį galima surašyti ranka arba spausdinti ant popieriaus lapo. Svarbu, kad jame nebūtų klaidų arba pataisymų, nes tai gali sumažinti jo teisinę galią. Pavyzdžiui, jei pinigų suma yra parašyta raidėmis ir skaitmenimis, tai abu variantai turi sutapti. Jei mokėjimo terminas yra nurodytas konkrečia data arba laikotarpiu nuo dokumento išrašymo dienos, tai jis turi būti aiškus ir nedviprasmiškas. Jei mokėjimo vieta nėra nurodyta, tai laikoma, kad ji sutampa su dokumento išrašymo vieta. Jei asmuo, kuriam turi būti sumokėta, nėra nurodytas, tai laikoma, kad jis yra tas pats, kuris perduoda vekselį.

 

Kokie yra paskolos vekselio privalumai ir rizikos?

 

Paskolos vekselis gali būti naudingas tiek skolintojui, tiek skolininkui. Skolintojas gauna papildomą garantiją, kad skolininkas sumokės savo skolą laiku arba bus priverstas tai padaryti antstolių pagalba. Skolininkas gali gauti paskolą lengviau ir greičiau, nes jam nereikia rodyti savo kredito istorijos, pajamų ar turto. Taip pat skolininkas gali pasirinkti palankesnes paskolos sąlygas, pvz., mažesnę palūkanų normą ar ilgesnį grąžinimo terminą.

 

Tačiau paskolos vekselis taip pat turi ir tam tikrų rizikų. Skolintojas turi būti tikras, kad skolininkas yra patikimas ir gebės sumokėti savo skolą. Jei skolininkas bankrutuoja arba miršta, skolintojas gali netekti savo pinigų. Skolininkas turi būti atsargus, kad nepasirašytų vekselio su nepalankiomis sąlygomis, pvz., per didelėmis palūkanomis arba per trumpu grąžinimo terminu. Jei skolininkas nesumoka paskolos laiku, jis gali susidurti su papildomais mokesčiais arba antstolių vykdymu.

 

Paskolos vekselis: Kiek jis kainuoja?

 

Paskolos vekselį galima gauti iš privačių asmenų arba įmonių, kurie siūlo tokias paskolas. Dažniausiai tai yra draugai, pažįstami, šeimos nariai arba kiti žmonės, kurie pasitiki skolininku ir nori jam padėti. Taip pat yra specializuotų įmonių ar brokerių, kurie tarpininkauja tarp skolininkų ir skolintojų ir padeda sudaryti paskolos vekselio sutartis. Prieš pasirašant paskolos vekselį, rekomenduojama pasitarti su teisininku ar finansų specialistu dėl jo teisinių ir finansinių aspektų.

 

Paskolos vekselisPaskolos vekselio kaina priklauso nuo jo sumos ir termino. Jei paskola yra didesnė nei 3000 eurų, tai reikia mokėti notaro mokestį už dokumento patvirtinimą. Notaro mokestis yra 0,45% nuo vekselio sumos, bet ne mažiau nei 14,48 eurų ir ne daugiau nei 1448 eurų. Jei paskola yra mažesnė nei 3000 eurų, tai notaro mokestis netaikomas. Tačiau gali būti kitų mokesčių ar palūkanų, kurie yra sutarties dalis ir kuriuos reikia sumokėti kartu su paskola.

 

Paskolos vekselis yra dokumentas, kuris patvirtina pinigų skolinimo ir grąžinimo sąlygas. Jis yra vertybinis popierius, kuris suteikia skolintojui teisę išieškoti skolą iš skolininko priverstine tvarka, jei pastarasis nesumoka laiku. Paskolos vekselis gali būti naudingas tiek skolintojui, tiek skolininkui, tačiau jis taip pat turi ir tam tikrų rizikų. Prieš pasirašant paskolos vekselį, reikia žinoti jo rekvizitus, kainą ir teisinius aspektus. Šiame straipsnyje mes jums pateikėme svarbiausią informaciją apie paskolos vekselį ir jo prasmę.