Kaupiantiems pensiją dažnai kyla klausimas – ar galima atsiimti sukauptą pensiją? Viską lemia aplinkybės – kur pensija kaupiama, kiek laiko, koks asmens amžius ir t.t.

Pirmiausia reikėtų įvardinti konkrečius atvejus, o tik tada būtų galima atsakyti kokiomis sąlygomis galima atsiimti pinigus bei kokia būtų to kaina. Tad, žemiau atsakome į šį klausimą pagal kaupimą visose 3 pensijų pakopose.

Ar galima atsiimti sukauptą pensiją SODROJE?

ar galima atsiimti sukauptą pensijąAtsakymas – NE. Asmuo, kuris nėra sulaukęs pensinio amžiaus, negali atgauti sukauptų pinigų. Tiksliau kalbant, asmenys net neturi galimybės matyti kokia suma sumokėta į SODRĄ. Tai galima padaryti skaičiuojant individualiai pagal kiekvieną atlyginimą ar sumokėtus mokesčius.

Paprasčiausiai, SODROJE neskaičiuojami jūsų sukaupti pinigai. Ten skaičiuojamas stažas bei apskaitos vienetai, kurie nulems kokią pensiją gausite sulaukę atitinkamo amžiaus. Pabrėžiama, kad net ir sulaukus pensinio amžiaus, neturėsite galimybės gauti visos sumos iš karto – jums bus mokamos periodinės išmokos kiekvieną mėnesį.

Ar galima atsiimti sukauptą pensiją 2 pakopos pensijų fonde?

Priklausomai nuo to kiek pinigų sukaupėte ir koks jūsų amžius. Jeigu esate asmuo, kuris nesulaukė pensinio amžiaus, tuomet sukauptų pinigų negalėsite atsiimti. Svarbu tai, kad net ir sulaukus pensinio amžiaus, neaišku ar galėsite pasiimti sukauptus pinigus.

Nežinantiems ar galima atsiimti sukauptą pensiją, kuri buvo kaupiama antros pakopos pensijų fonde, pirmiausia reikia žiūrėti į amžių ir sumos dydį. Įstatymai numato, kad asmuo, sulaukęs pensinio amžiaus, atgauti pinigus iš antros pakopos pensijų fondo iš karto gali tik tuomet, kai sukaupta suma yra mažesnė nei 5000 eurų. Tad, jeigu sukaupėte daugiau, jums bus mokamos išmokos reguliariai.

3 pakopos pensijų fonduose sukaupti pinigai gali būti atsiimami

Svarbiausia yra akcentuoti sąlygas bei pasekmes, kurios kyla atsiimant pinigus iš 3 pakopos pensijų fondo. Sudarius sutartį, jūs mokate įmokas reguliariai. Jūsų sutartyje bus nurodyta, kad turite galimybę atsiimti pinigus vos tik panorėjus. Tad, galvojantiems ar galima atsiimti sukauptą pensiją iš trečios pakopos pensijų fondo, atsakymas yra – TAIP, bet su tam tikromis sąlygomis.

Būtina skaityti pensijų kaupimo sutartį. Matote, kai patys mokate įmokas į III pakopos pensijų fondą, jūs kasmet galite pasinaudoti GPM lengvata ir atgauti sumokėtą GPM. Pasinaudojus tokia galimybe, jūs įsipareigojate, kad pensijų kaupimo sutarties nenutrauksite. Tad, svarstantiems atsiimti sukauptą pensiją, reikia žinoti, kad atsiėmus, teks grąžinti per tas lengvatas atgautus pinigus. Tai reiškia, kad po deklaracijos pateikimo gauti pinigai turės būti grąžinami, jeigu nuspręsite atsiimti pinigus.

Taip pat reikia pabrėžti, kad galvojantiems apie pensijos atsiėmimą iš 3 pakopos fondo, reikėtų pasižiūrėti į administravimo mokesčius, kurie bus taikomi už sutarties nutraukimą. Didžiausi mokesčiai taikomi kai asmenys atsiima sukauptą pensiją nepraėjus nei porai metų nuo sutarties sudarymo. Tad, gerai pagalvokite ar tikrai naudinga atsiimti šiuos pinigus.

Dar svarbiau – būtinai pasigilinkite ar apskritai jums verta kaupti trečios pakopos pensijų fonde. Apie visas 3 pakopas paaiškiname čia.