Besidomintys savarankiška veikla ar verslu neprivalo savo veiklos įteisinti registruojant įmonę – individuali veikla pagal pažymą (IV) yra pats tinkamiausias pasirinkimas tiek norintiems dirbti savarankiškai, tiek ir norintiems pradėti verslą. Individuali veikla pabrėžia, kad fiziniai asmenys gali savarankiškai dirbti bet kokioje srityje, aišku – jeigu kitaip nereikalauja įstatymai. Toks veiklos įteisinimas yra būtent pradedantiems verslininkams arba norintiems dirbti „ant savęs“.  Čia nėra didelių mokesčių, net gi priešingai – mokesčiai yra tokie maži, kad jie sudaro vos apie 20 procentų gauto pelno, kartais net mažiau. Individualios veiklos pažyma taip pat yra gaunama gana paprastai – net nereikia niekur vykti – viską galima užregistruoti internetu.

Kada reikalinga individualios veiklos pažyma?

Pirmiausia, turite suprasti, kad tokios veiklos registravimas yra būtinas, kuomet yra planuojama užsiimti komercine veikla. Komercinė veikla yra ta, kurios metu yra siekiama gauti ekonominės naudos (pajamų). Tam, kad jūs galėtumėte įregistruoti IV, jūsų veiklai turi būti matomas aiškus tęstinumas. Tai reiškia, kad jūsų veikla turi būti vykdoma kažkokį nustatytą laikotarpį – vienkartiniams sandoriams sudaryti nereikia veiklos registravimo. Individualios veiklos pažymėjimas yra reikalingas laisvai samdomiems programuotojams, dizaineriams, rašytojams ir t.t. Taip pat individualios veiklos pažyma būtina ir kuriant elektroninę parduotuvę. Visi sandoriai, kurie yra vykdomi reguliariai, turi būti įteisinami bent jau pagal IV.

Ar reikia mokesčius mokėti kas mėnesį?

individuali veikla pagal pazymaPagrindinis privalumas yra tas, kad čia nėra jokių išankstinių mokesčių. Individualios veiklos vykdymo metu jūs galite mokesčius sumokėti kas mėnesį/kas ketvirtį/kas pusmetį/kas metus. Tiesa, jeigu jūs nesate drausti valstybės lėšomis, tokiu atveju, jums reikės mokėti privalomą sveikatos draudimą kiekvieną mėnesį. Jis mokamas SODRAI. Tai reiškia, kad jeigu jūsų neturite jokio oficialaus darbo, nesate studentas/mokinys, o tik vykdote IV, jums reikės mokėti PSD mokestį kiekvieną mėnesį. Šis mokestis yra nustatomas remiantis Lietuvos nustatytu minimaliu darbo užmokesčiu. Šiuo metu jis yra 325 eurai. PSD įmokos sumą sudaro 9 procentai. Tai reiškia, kad jums reikia kas mėnesį mokėti 29 eurus. Būtina atkreipti dėmesį: jeigu jūs tuo pačiu dirbate ir pagal darbo sutartį, esate studentas/mokinys, tai jums tų 29 eurų mokėti kas mėnesį nereikės – jums tada bus taikomas 9 procentų nuo pusės pelno tarifas. Tą sumą jums teks sumokėti kai prasidės pajamų deklaracijos pateikimo procedūros. Mokesčius mokėsite kitais metais – už praėjusius mokestinius metus.

Individualios veiklos buhalterija yra itin paprasta ir nereikalaujanti daug dėmesio.

Kiekvienas vykdantis individualią veiklą pagal pažymą turi išrašyti apskaitos dokumentus. Šiuo metu jūsų galite išrašyti: Sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą (pastarasis skirtas, jeigu esate PVM mokėtojas). Taip pat kiekvienas individualią veiklą vykdantis asmuo turi pildyti Gyventojo individualios veiklos pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Tai yra viskas – tuo pagrįsta visa jūsų veiklos apskaita/buhalterija.

Kaip gauti individualios veiklos pažymėjimą?

Šiuo metu jūs veiklą galite registruoti atvykę į VMI skyrių, bet lengviau veiklą būtų įregistruoti internetu – jums nereikės niekur vykti. Veiklą įregistruoti galite prisijungę prie VMI portalo:

Įveskite adresą www.vmi.lt ir viršuje paspauskite nuorodą „Mano VMI“. Tada pasirinkite prisijungimo būdą – galima naudoti el. bankininkystės sistemas, kurios nurodytos sąraše. Prisijungus per el. bankininkystę, jums bus rodomas paslaugų sąrašas, tad jums reikia spausti -> Prisijungti prie „Mano VMI“. Jūsų gali paprašyti patvirtinti kontaktinius duomenis – padarykite tai.

Tada, prisijungę prie sistemos, paspauskite kairėje pusėje esančią nuorodą „Mokesčių mokėtojo kortelė“ -> „Registriniai duomenys“. Po to jūs matysite paslaugų užsakymo formą. Jums reikia rinktis:

iv registravimas

Tada liks tik surašyti visus reikalingus duomenis. Galite registruoti ir kelias veiklas. Veiklos registravimo metu jums reikės nurodyti ir EVRK kodą. Tai kodas, kuris nurodo jūsų veiklos pobūdį. Veiklų sąrašą jūsų galite rasti pasinaudoję paieškos sistemomis arba galite kreiptis į statistikos departamentą – el. laiške apibūdinsite savo veiklą ir pasiteirausite koks kodas (-ai) būtų priskiriamas. Kreiptis galite el. paštu: [email protected]

Jeigu jau įregistravote individualią veiklą, siūlome paskaityti ir šiuos straipsnius:

Jie jums turėtų praversti!