Magnetinės audros yra žemės magnetinio lauko sutrikimai, kurie gali trukti keletą valandų ar net dienų. Šių audrų kilmė yra susijusi su išorine priežastimi – staigiais saulės plazmos pliūpsniais, kurie pasiekia magnetosferą ir sukelia dalelių išsiplėtimą, kuris savo ruožtu sukelia pokyčius Žemės magnetiniame lauke.

 

Geo – magnetinės audros yra susijusios su sąveika tarp Saulės ir Žemės magnetinio lauko. Saulė nuolat išspjauna elektromagnetines daleles, kurios kartu su Saulės vėjo srautais skrieja per Saulės sistemos erdvę. Kai šios dalelės pasiekia Žemės magnetosferą, kurioje yra magnetinis laukas, jos gali sąveikauti su magnetiniu lauku ir sukelti jo pokyčius.

 

Kai dalelės susiduria su magnetiniu lauku, jos gali būti suvaržytos arba apsukamos magnetinės jėgos, kuri yra magnetinio lauko savybė. Šis procesas sukelia energijos perkėlimą į magnetinį lauką, o tai savo ruožtu sukelia magnetinio lauko ir magnetosferos pokyčius.

 

Geo – magnetinės audros gali turėti įvairių pasekmių. Jos gali paveikti telekomunikacijų sistemas, elektros perdavimo tinklus ir kitus technologinius įrenginius. Taip pat jos gali turėti įtakos Žemės jonosferai, dėl ko gali sutrikti radijo bangų sklidimas ir kitos aukštos dažnio bangos. Be to, geomagnetinės audros gali sukelti gražių poliarinių šviesų atsiradimą, kai dalelės susiduria su atmosferos molekulėmis.

 

Norint suprasti ir prognozuoti geomagnetines audras, atliekamos stebėsenos ir matavimai magnetinio lauko pokyčiams bei dalelių srautams. Taip pat naudojamos specialios priemonės, tokiomis kaip magnetometrai ir jonosferos stebėjimo stotys, kurios padeda nustatyti audrų intensyvumą ir prognozuoti jų galimas pasekmes.

 

Kaip prognozuojamos geomagnetinės audros?

 

Geomagnetinių audrų prognozavimui naudojamas Kp indeksas, kuris parodo geomagnetinio aktyvumo lygį nuo 0 iki 9. Kuo didesnė Kp reikšmė, tuo stipresnė geomagnetinė audra.

 

Magnetinės audros (Geomagnetinio aktyvumo)prognozės 2023 Liepos mėnesiui

 

Kaip geomagnetinės audros veikia žmogaus sveikatą?

 

Geomagnetinės audros, be abejo, veikia žmogaus organizmą, juk jis sudarytas iš milijonų ląstelių, atomų, mikrodalelių, metalų, kurie mažiau ar daugiau reaguoja į šį geomagnetinį lauką. Geomagnetinių audrų metu gali pasireikšti:

 

 • galvos skausmas
 • miego sutrikimai
 • nuovargis
 • depresija
 • kraujospūdžio svyravimai
 • širdies ritmo sutrikimai
 • imuniteto sumažėjimas

 

Ypač jautrūs geomagnetiniams pokyčiams yra sergantys lėtinėmis ligomis, senyvo amžiaus žmonės ir vaikai. Todėl jiems rekomenduojama:

 

 • vengti streso ir konfliktų
 • laikytis sveiko gyvenimo būdo
 • gerti daugiau skysčių
 • vartoti vitaminus ir mineralus
 • konsultuotis su gydytoju dėl vaistų dozių

 

Kaip geomagnetinės audros veikia gamtą ir technologijas?

 

Geomagnetinis aktyvumasGeomagnetinės audros taip pat turi įtakos gamtai ir technologijoms. Jų metu gali būti stebimos:

Saulės audros – spalvingi dangaus reiškiniai, kurie atsiranda dėl elektringai įkrautų dalelių sąveikos su Žemės atmosfera. Saulės audros dažniausiai matomos aukštutiniuose platumose ir vadinamos šiaurės ar pietų pašvaistėmis.

Radijo bangų trikdymas – dėl geomagnetinių audrų gali būti sutrikdytas radijo ryšys, navigacijos sistemos, palydovai ir kosminiai aparatai. Tai gali sukelti problemų aviacijai, telekomunikacijoms ir energetikai.

Elektromagnetiniai impulsai – dėl geomagnetinių audrų gali atsirasti staigūs elektros srovės pokyčiai, kurie gali sugadinti elektros tinklus, transformatorius ir kitus įrenginius. Tai gali sukelti elektros tiekimo nutrūkimus ir didelius nuostolius.

 

Išvada

Geomagnetinės audros yra neįprasti ir įdomūs reiškiniai, kurie rodo, kad Žemė yra glaudžiai susijusi su Saulės veikla. Tačiau geomagnetinės audros taip pat gali turėti neigiamų pasekmių žmogaus sveikatai, gamtai ir technologijoms. Todėl svarbu stebėti geomagnetinio aktyvumo prognozes ir būti pasirengusiems galimiems sutrikimams.