Nuotekų valymo įrenginiai yra vienas geriausių būdų tinkamai tvarkytis su buitinių nuotekų šalinimu aplinkai nekenksmingu būdu. Lietuvoje yra gana platus valymo įrengimų pasirinkimas, kuris užtikrina greitą ir patikimą aptarnavimą reikiamu laiku. Tačiau, nemažai lietuvių vis dar yra naudojantys lauko tualetus, o taip pat nemaža dalis namų ūkių nuotekas tvarko draudžiamais būdais.
Jeigu svarstote kaip nuotekų valymo įrengimai galėtų pakeisti jūsų buitį, pirmiausia reikėtų detaliau apžvelgti visus niuansus. Yra tam tikrų gaminių bei įmonių, kurios iki galo tiesos jums nepasakys, todėl labai lengva apsigauti ir pasirinkti netinkamą sprendimą.
Visi nuotekų valymo įrenginiai turi būti sertifikuoti ir su specialiais pasais
Europos Sąjungos numatyta tvarka reikalauja, kad namų ūkio naudojami buitinių nuotekų valymo įrenginiai atitiktų visus saugumo reikalavimus. Tai reiškia, kad technologija turi būti patvirtinta atitinkamų institucijų. Negalima naudoti tokių įrenginių, kurie nuotekas išvalo per mažu koeficientu. Lietuvoje dauguma siūlomų įrenginių nuotekas išvalo nuo 90 proc. Kai kurie taip pat šalina azotą bei fosforą. Bet, renkantis įrenginį, svarbu atkreipti dėmesį į naudojimo ypatumus.
Jeigu jus domina buitinių nuotekų valymo įrenginiai, turite atkreipti dėmesį į:
Gyventojų skaičių. Įrenginys turi būti pasirenkamas pagal tai, kiek namų ūkyje gyvena žmonių. Pavyzdžiui, jeigu jūsų name gyvena tik 2 žmonės, natūralu, kad jums pakaks mažesnio įrenginio. Bet, jeigu planuojate šeimos pagausėjimą, akivaizdu, kad reikėtų į tai atsižvelgti ir rinktis didesnio pajėgumo įrenginį.
Išvalymo procentas. Ne visi įrenginiai išvalo nuotekas vienodai. Vieni įrenginiai nuotekas išvalo 90 proc., o kiti – nemažiau 95 proc. Tad, kuo efektyviau valomos nuotekos, tuo didesnė kaina gali būti mokama už įrenginį.
Savaiminė priežiūra. Renkantis nuotekų valymo įrenginį, pasižiūrėkite ar jį lengva patiems aptarnauti. Paklauskite ar įmonė leidžia patiems klientams atlikti perteklinio dumblo šalinimo procedūrą. Taip pat išsiaiškinkite ar jį pašalinti yra sunku. Sutartyse dažnai nurodoma, kad tokia procedūra gali būti atliekama tik gamintojo ar jo paskirtų specialistų. Tačiau, kai kurie įrenginiai yra labai lengvai prižiūrimi ir klientams neretai patiems pavyksta atlikti dumblo šalinimo procedūrą.
Garantiją bei techninį pasą. Jokiais būdais nesirinkite įmonių bei gaminių, kurie neturi techninio paso bei nesuteikia garantijos. Įprastai netekų valymo įrenginiai turi apie 10 metų garantiją. Kai kurios įmonės suteikia net ilgesnį garantinį aptarnavimą. Techninis pasas yra privalomas, nes tik jis užtikrina, kad įrenginys yra patikimas ir atitinkantis visus Lietuvos ir ES keliamus reikalavimus.
Nuotekų valymo įrengimų vieta. Prieš renkantis kur bus statomi valymo įrenginiai, klientai turi pasirinkti tokią vietą, kad aptarnavimo metu būtų galima prie tos vietos privažiuoti technikai. Dažniausiai aptarnavimas atliekamas atvyksta specialiais mikroautobusais.
Ar nuotekų valymo įrenginiai visada yra geriausias sprendimas?
Kalbant nešališkai, ko gero kiekvienas šių įrenginių pardavėjas sakys, kad taip – tokie įrenginiai yra geriausias pasirinkimas finansiškai ir t.t. Tai yra suprantama, nes kuo gražiau kalbama, tuo daugiau tokių įrenginių parduodama. Tačiau, realybė gali būti kiek kitokia.
Jeigu jūs gyvenate labai atokioje vietoje, kur nuotekų išvežimas jums kainuotų gana nemažai, tuomet reikia remtis į skaičiavimus. Pavyzdžiui, jeigu nuotekų išvežimas jums kainuotų mažiau nei įrenginio aptarnavimas, tuomet natūralu, kad geriausia būtų tiesiog pasistatyti didesnę nuotekų talpą ir reguliariai (kas 2-3 mėnesius išsikviesti specialistus), kad nuotekų talpa būtų išsiurbta.
Matote, nuotekų valymo įrenginiai gali būti aptarnaujami skirtingai. Kai kurie žmonės turi kviestis specialistus, jog šie perteklinį dumblą pašalintų kas 3 mėnesius. Kitiems užtenka jį šalinti kas pusę metų ar net metus. Tad, jeigu jums kas ketvirtį reikia šalinti perteklinį dumblą (turint valymo įrengimus), tuomet tai jums kainuoti gali daugiau nei tiesiog renkantis nuotekų kaupimo talpas. Taip pat reikia atminti, kad turinti nuotekų valymo įrenginį, reguliariai patiems reikės jį prižiūrėti bei atlikti tam tikras procedūras.
Tad, jeigu galvojate apie nuotekų valymo įrengimus, specialistams išdėstykite visą situaciją ir nurodykite tikslią informaciją, jog jums būtų parinktas geriausias sprendimas. Priešingu atveju, galite įsigyti tokį įrenginį, kuris privers kaip reikiant išlaidauti.
Nuotekų valymo įrengimai reikalauja tam tikrų žinių
Taigi, renkantis nuotekų valymo įrengimus, turite žinoti pagrindinę informaciją. Kai kuriais atvejais jums to galbūt nepasakys vadybininkai, kurie visaip bandys jums įkišti gaminį. Tad, nurodome svarbiausią informaciją apie tokių įrenginių naudojimą ir ne tik.
Į įrenginius negali būti leidžiamos bet kokios nuotekos. Nuotekų valymo įrenginiuose gyvena mikroorganizmai, kurie ir valo nuotekas. Kai jie gauna labai kenksmingų medžiagų, jie žūva. Kai žūva mikroorganizmai, jūsų įrenginyje nuotekos nebevalomos ir iš karto pajusite kvapą. Tokiais atvejais kviečiami specialistai ir įrenginys iš naujo užpildomas šiais mikroorganizmais. Tai jums kainuos nemažus pinigus.
Tarp kenksmingų medžiagų laikomi tualetų valikliai, skalbimo priemonės, tad jas naudoti reikia atsargiai. Nuotekų valymo įrenginiai negali gauti didelių agresyvios chemijos kiekių t.y. – tualetų valiklio bei skalbimo priemonių. Tokiais atvejais jums reikės ieškoti kitų priemonių – ekologiškų, o jos kainuoja daugiau. Pavyzdžiui, skalbimą teks pakoreguoti – kasdien skalbti ne daugiau kaip du kartus ar net rečiau. Unitazą teks valyti kitomis priemonėmis. Perkant specialius valiklius, turite žiūrėti informacinį lapelį. Jame turi būti nurodyta, kad valymo priemonė nekenkia vandens mikroorganizmams.
Turint nuotekų valymo įrenginį, turėsite riboti išleidžiamo vandens kiekį. Įsigijus tokį įrenginį, labai lengva patekti į avarinę situaciją. Jeigu mėgstate mirkti vonioje, po visko turėsite atsargiai kontroliuoti vandens išleidimą. Jeigu iš karto išleisite vonią, tuomet tas vanduo įrenginyje iškels dumblą (mikroorganizmus), o tada gali tekti kviestis specialistus. Pasižiūrėkite kokiai yra maksimali įrenginio dieninė apkrova litrais.
Riebalai bus didžiausias iššūkis. Kiekvienas specialistas, kuris instruktuos apie įrenginio naudojimą, jums pasakys, kad į jį turi patekti kuo mažiau riebalų. Tad, plaunant indus, reikės riebalus tiesiog nuvalyti vienkartiniu rankšluosčiu ir tik po to juos plauti.
Vamzdžių atkišimo priemones teks pamiršti. Turėkite galvoje, kad negalėsite naudoti prieš tai turėtų vamzdžių atkišimo priemonių. Tokios cheminės priemonės iš karto sunaikins nuotekų valymo įrenginyje esančius organizmus.
Yra daugybė kitų niuansų naudojant nuotekų valymo įrengimus, tačiau viskas priklauso nuo paties namų ūkio situacijos. Jokiais būdais neatmeskite galimybės tiesiog naudoti nuotekų kaupimo talpas ir jas tiesiog reguliariai šalinti kviečiant nuotekų išvežimo specialistus.