Lietuvoje privalomasis sveikatos draudimas yra neišvengiamas. Tai reiškia, kad visi Lietuvos gyventojai, norėdami gauti medicininę priežiūrą, privalo turėti sveikatos draudimą.  

Mūsų šalyje yra dvi pagrindinės sveikatos draudimo rūšys: valstybinis ir privatus. Valstybinį sveikatos draudimą teikia vyriausybė, juo gali naudotis visi Lietuvos gyventojai. Privatų sveikatos draudimą teikia komerciniai draudikai ir jis paprastai yra brangesnis nei valstybinis privalomas sveikatos draudimas. 

Sužinoti ar esate drausti privalomuoju sveikatos draudimu galite paspaudę šią nuorodą. 

Privalomasis sveikatos draudimas turi nemažai privalumų 

privalomasis sveikatos draudimasLietuvos sveikatos draudimo sistema teikia nemažai lengvatų Lietuvos gyventojams. Visų pirma, tai užtikrina, kad kiekvienas turėtų galimybę gauti pagrindinę medicininę priežiūrą.  

Antra, tai padeda sumažinti išlaidas pacientų vardu derantis su paslaugų teikėjais (ligoninėmis, gydytojais ir kt.) dėl kainų.  

Trečia, ji suteikia finansinę apsaugą netikėto medicininio įvykio ar ligos atveju. Skirtingai nei Jungtinėse Amerikos Valstijos, po operacijų ar suteiktų kitų būtinosios medicininės pagalbos paslaugų pacientai nesusiduria su milžiniškomis sąskaitomis.  

Tuo labiau, Lietuvoje nėra įprasta matyti kaip žmonės patenka į gatvę dėl nepakeliamų skolų, kurias tenka dengti parduodant savo turtą. 

Kaip finansuojama Lietuvos sveikatos draudimo sistema 

Lietuvos sveikatos draudimo sistema pirmiausia finansuojama iš darbo užmokesčio mokesčių. Tiek darbuotojai, tiek darbdaviai į sveikatos draudimo sistemą įmoka tam tikrą procentą nuo savo atlyginimo.  

Savarankiškai dirbantys asmenys taip pat prisideda prie sistemos per fiksuotą mėnesinę įmoką, kurią šiuo metu sudaro 58,63. Bet, uždirbantys nemažas sumas, po deklaracijos pateikimo turi sumokėti papildomą sumą, jeigu susidaro PSD įmokų sumos trūkumas. Mokėtinas privalomas sveikatos draudimas apskaičiuojamas automatiškai prisijungus prie valstybinės mokesčių sistemos portalo. 

Minėta suma apskaičiuojama taikant 6.98 proc. tarifą nuo galiojančios minimalios mėnesinės algos. Tad, šiuo atveju, kai MMA sudaro 840€ (2023 metais), 6.98 proc. bus lygi 58.63€ sumai. Privalomasis sveikatos draudimas gali būti didesnis vyriausybei pakėlus minimalios mėnesinės algos dydį.  

Be to, mokėtina PSD suma savarankiškai dirbantiems asmenims apskaičiuojama taikant minėtą procentinį mokestį būtent visai apmokestinamų pajamų sumai. Tada, jeigu susidaro didesnė suma nei sumokėtų mėnesinių įmokų suma, tuomet papildomai tenka apmokėti susidariusį skirtumą. Jeigu per metus sumokėjote daugiau įmokų nei mokėtina suma, tuomet deja, bet permokos atgauti negalėsite. 

Taip pat įstatymų numatyta tvarka privalomuoju sveikatos draudimu iš valstybės lėšų yra draudžiami asmenys, kurie registruoti užimtumo tarnyboje kaip bedarbiai. Taip pat juo draudžiami nepilnamečiai asmenys, bei dieninio skyriaus studentai. 

Ką Lietuvoje apmoka privalomasis sveikatos draudimas? 

Privalomasis sveikatos draudimas Lietuvoje apima platų medicininių paslaugų spektrą, įskaitant, bet neapsiribojant, apsilankymus pas gydytojus, buvimą ligoninėje, operacijas, receptinius vaistus ir motinystės priežiūrą. Atkreiptinas dėmesys, kad kai kurios paslaugos nėra pilnai kompensuojamos sveikatos draudimu (pvz., dantų priežiūra, kosmetinė chirurgija ir kt.), todėl pacientams gali tekti už šias paslaugas iš dalies susimokėti iš savo kišenės. 

Kokias sveikatos priežiūras paslaugas kompensuoja privalomasis sveikatos draudimas jums gali atsakyti ligonių kasų atstovai.