Kai kuriuose interneto forumuose aptikau diskusiją apie tai, jog Lietuvos įstatymai žlugdo automobilių prekybos verslą, nes neva įstatymai verčia pardavėjus mokėti dvigubą PVM mokestį. Teigiama, kad tas mokestis neretai atneša ir nuostolius parduodant automobilius Lietuvoje.

Tai yra klaidinga informacija, nes pagal ES direktyvą, dvigubas PVM apmokestinimas nėra taikomas. Problema tame, kad pardavėjai, pirkdami automobilius iš užsienio valstybėse (tiksliau – ES valstybėse) gyvenančių asmenų, sumoka PVM, neva jį taiko pats pardavėjas. Bet, PVM mokestis taikomas atsižvelgiant į situaciją, o kalbant apie automobilių prekybos veiklą, čia jokie dvigubi standartai netaikomi.

pvm automobiliamsJeigu asmuo (ne PVM mokėtojas) superka automobilius, tarkime iš Vokietijoje gyvenančių fizinių asmenų (ne PVM mokėtojų), tai pardavėjas PVM mokesčio taikyti negali. Tai nurodyta ES direktyvoje. Jeigu pardavėjas yra PVM mokėtojas, tai perkant automobilį Vokietijoje iš ne PVM mokėtojo, jam vėlgi – PVM negali būti taikomas, nes PVM mokestį gali taikyti tik PVM mokėtojai. Paskutinis variantas – asmuo, PVM mokėtojas, perka automobilį iš Vokietijoje įsikūrusio pardavėjo, irgi PVM mokėtojo, tai jam PVM taikomas tik 0 proc. Bet, parduodant automobilį Lietuvoje, asmuo privalo taikyti PVM mokestį.

Tad, vykdant automobilių prekybos veiklą, kuomet asmeniui atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju, jam jokie nuostoliai dėl šio mokesčio nesusidaro.

VMI prie FM Teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės paaiškinimas:

„Jei kalbame apie į Lietuvą iš Vokietijos (ir kitų ES valstybių narių) atsigabentų naudotų automobilių apmokestinimą PVM, kai tokie automobiliai buvo įsigyti iš fizinių asmenų, nevykdančių ekonominės veiklos, reikia pažymėti, jog remiantis bendraisiais 2006/112/EB direktyvos dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos principais, fiziniai asmenys (nevykdantys ekonominės veiklos), parduodantys naudotus automobilius Vokietijoje (ir kitose ES valstybėse narėse), PVM už tokių automobilių pardavimą Vokietijoje (ir kitose ES valstybėse narėse) neturėtų skaičiuoti. Todėl, jei toks PVM skaičiuojamas, abejotina, ar Vokietijoje (ir kitose ES valstybėse narėse) automobilius iš tiesų parduoda fiziniai asmenys, nevykdantys ekonominės veiklos ir neregistruoti PVM mokėtojais.

Tuo atveju, jei automobilius Vokietijoje (ir kitose ES valstybėse narėse) parduoda veiklą vykdantys PVM mokėtojai, tai tokių automobilių pardavimui yra taikomos kitokios apmokestinimo nuostatos (0 proc. PVM tarifo taikymas, jei pirkėjas yra PVM mokėtojas, automobilis išgabenamas į Lietuvą ir pan.). pvz., Jei pardavėjas buvo PVM mokėtojas, o  Lietuvos pirkėjas yra PVM mokėtojas, nes verčiasi automobilių prekyba, tai pardavėjas parduodamas neturėjo skaičiuoti PVM., o taikyti 0 proc. PVM. Jei Vokietijos pardavėjas suklydo, tada Lietuvos gyventojas / pirkėjas turėtų kreiptis į pardavėją, kad išrašytų kreditinę sąskaitą ir grąžintų Lietuvos gyventojo sumokėtą PVM.  

Kai lietuviai perka naudotus automobilius iš Vokietijoje (ir kitose ES valstybėse narėse) gyvenančių ekonominės veiklos nevykdančių fizinių asmenų, tai atsigabenus į Lietuvą tokius automobilius (nesvarbu, kas atsigabena – PVM mokėtojas, gyventojas ar kt. asmuo), jokių PVM mokestinių prievolių neatsiranda. Mokestinės pasekmės gali atsirasti tik tokį atgabentą naudotą automobilį parduodant Lietuvoje.

Taigi, jeigu Lietuvos PVM mokėtojas aukščiau nurodytus automobilius parduoda Lietuvoje, tai jam atsiranda prievolė parduodamus automobilius apmokestinti PVM.

Jeigu naudoti automobiliai buvo įsigyti be PVM, o pardavėjas nuolat verčiasi naudotų automobilių prekyba, tai pardavėjas, PVM mokėtojas, parduodamas tokius naudotus automobilius Lietuvoje gali pasirinkti, nuo kokios naudoto automobilio apmokestinamosios vertės skaičiuoti PVM, t. y. gali pasirinkti, ar PVM skaičiuoti nuo maržos (skirtumo tarp automobilio pardavimo kainos (be PVM) ir pirkimo kainos), ar – nuo visos tiekiamo naudoto automobilio apmokestinamosios vertės.

Kai PVM mokėtojas pasirenka skaičiuoti PVM nuo maržos, laikoma, kad jis naudotus automobilius apmokestina PVM taikydamas specialią apmokestinimo schemą. Pasirinkus šią schemą, marža apmokestinama PVM taikant standartinį PVM tarifą tuo atveju, kai naudoti automobiliai parduodami bet kokiam pirkėjui vidaus rinkoje.

Kai PVM mokėtojas pasirenka PVM skaičiuoti nuo visos tiekiamo naudoto automobilio apmokestinamosios vertės, tai parduodamas tokį automobilį Lietuvoje, jis jį turi apmokestinti PVM, taikydamas standartinį PVM tarifą.”

 

Palikite komentarą

Your email address will not be published