Kartais atsiranda klausimų dėl individualios veiklos mokesčių, o vienas dažniausių – ar reikia mokėti PSD mokestį jeigu esu dirbantis ar studijuojantis? Kaip bebūtų, nors valstybė ar darbdavys dalį PSD mokesčio sumoka, jums vis tiek reikia mokėti šį mokestį. Tačiau, šiuo atveju jis jau yra mokamas kitokiu tarifu – kiekvieną mėnesį jums mokėti jo nebereikėtų. Dirbantys pagal darbo sutartį, studijuojantys ar besimokantys dieniniame skyriuje turi mokėti PSD mokestį pagal kitą tarifą.
Minėti asmenys moka 9 procentų PSD įmokas nuo pusės apmokestinamųjų pajamų.
Tokiu atveju kai dirbate, mokotės ar studijuojate, jums mėnesinės PSD įmokos mokėti nereikia. Jūs PSD įmoką sumokėsite tuomet kai pateiksite pajamų deklaraciją. Jums reikės paskaičiuoti pelną (apmokestinamąsias pajamas) ir nuo pusės tos sumos, sumokėti 9 procentus. Tas pats taikoma ir mokant VSD įmokas, tik čia skiriasi dydis – VSD sudaro 28,5 procento nuo pusės apmokestinamųjų pajamų.
Apmokestinamos pajamos = gautos pajamos – leidžiami atskaitymai (išlaidos).
PSD įmokos gali būti priskiriamos prie leidžiamų atskaitymų jeigu jūsų esate pasirinkę išlaidų kaupimo principą. Jas galėsite priskaičiuoti deklaracijos pateikimo metu ir tokiu atveju sumažės susidariusi GPM suma.
Yra nepatenkintų amsenų, kurie mano, jog toks dvigubas PSD mokėjimas yra nesąžiningas, tačiau SODRA ir VMI jau yra išaiškinusios kodėl yra tokia tvarka. Paprasčiausiai, kiekvienas žmogus, dirbdamas daugiau, turi ir didesnę riziką susirgti, susižeisti ar patirti kažkokių kitų sveikatos sutrikimų. Būtent todėl už kiekvieną veiklą yra mokamas atsiras privalomo sveikatos draudimo mokestis.