Sveikas maistas nėra tas, kuris kainuoja labai daug. Pats didžiausias mitas yra tai, kad sveika mityba yra brangi ir ne visiems prieinama pagal kišenę. Sveikos mitybos piramidė yra paprasčiausias būdas pažvelgti kaip iš tiesų reikėtų maitintis tiek suaugusiems žmonėms, tiek ir vaikams.
Sveikas maistas neturėtų būti siejamas su brangiais produktais
Didžiausia problema ta, kad nemažai žmonių atsisako sveikai maitintis dėl to, nes dažnai girdi, jog norint sveikai maitintis, teks kaip reikiant paploninti piniginę. Bet, tai yra visiška netiesa. Paprasčiausiai, reikėtų atsižvelgti į siūlomus valgyti maisto produktus. Paprastą mitybos piramidę apžvelgę žmonės iš karto pamato kur jie daro didžiausias klaidas. Kokie maisto produktai ir kokiu dažnumu juos reikia valgyti, galite sužinoti kad ir apžvelgę sveikatos apsaugos ministerijos pateikiamą informaciją.
Tad, sveiką mitybą įprastai sudaro:
Vartojama kasdien:
- Vaisiai ir daržovės. Jų reikia dėl to, kad čia rasite nemažą vitaminų, mineralų bei skaidulinių medžiagų šaltinį.
- Grūdinės kilmės maisto produktai. Geriausia būtų rinktis viso grūdo dalių maisto produktus – duoną, makaronus, dribsnius, košes ir t.t.
Su saiku, bet kiekvieną dieną:
- Pieno produktai. Rinkitės mažiau riebius pieno produktus. Ant pakuočių įprastai nurodomas tiek pieno, tiek varškės, tiek sūrio, tiek ir kitų maisto produktų riebumas.
- Augalinis aliejus. Jo naudokite nedaug, nes jame yra didelis kiekis riebalų. Tačiau, augalinės kilmės produktai turi nemažai reikalingų medžiagų, kurie gali būti vartojami vietoje mėsos. Pastarojoje yra labai didelis sočiųjų riebalų kiekis, kurio reikėtų vengti.
- Ankštiniai produktai taip pat turėtų būti vartojami saikingai. Įvairūs riešutai turi labai daug skaidulinių medžiagų, bet tuo pačiu – kalorijų. Juo į savo racioną įtraukite skaičiuodami tinkamas proporcijas.
- Balta mėsa (triušiena, vištiena, kalakutiena ir kita paukštiena) yra puikus baltymų šaltinis, kuriame yra mažiau riebalų, ypač sočiųjų riebalų rūgščių.
- Kiaušiniai. Juos taip pat galite vartoti kasdien su saiku. Pabrėžiama, kad turintiems problemų su cholesterolio lygiu, reikėtų žinoti, kad kiaušinio trynyje jo yra gana daug.
- Žuvis. Žuvį taip pat patartina vartoti kasdien su saiku. Ji gali būti vartojama kaip raudonos mėsos pakaitalas.
Nelabai sveikas maistas, kurio nereikėtų padauginti
Kai kurie maisto produktai turi būti smarkiai ribojami ar visai jų atsisakoma.
Vartoti kuo mažiau ir rečiau.
- Jis tik kenkia jūsų organizmui, todėl jo vartojimas turi būti labai atidus. Siūloma vartoti kuo mažiau ir tik esant progoms. Ne paslaptis, kad alkoholis sukelia priklausomybę ir taip pat kenkia sveikatai.
- Juose yra gausus angliavandenių kiekis, kuris gali smarkiai daryti įtaką jūsų mąstymui bei energijos svyravimams. Vartojant per daug cukraus, rizikuojama susirgti įvairiausiomis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos. Saldumynuose yra gausu cukraus, o jis jūsų organizmui jo perteklius tikrai nėra labai reikalingas.
- Kava taip pat turi būti vartojama labai saikingai. Apskritai kalbant, patariama ją gerti kuo natūralesnę t.y. be įvairių priedų ir tik pirmoje dienos pusėje.
- Sviesto ribojimas turi būti ypač atidus. Tai labai didelis riebalų šaltinis, pasižymintis gausiomis sočiųjų riebalų rūgštimis.
- Raudona mėsa. Jos patartina vengti ar tiesiog ją pakeisti į paukštieną. Apskritai kalbant, patariama vengti gyvulinės kilmės maisto produktų ir juos keisti į augalinės kilmės maisto produktus.
Atsisakyti visai:
- Energetinių gėrimų. Tai visiškai nieko bendro su sveika mityba neturintis gėrimas, kuris ilguoju laikotarpiu sukelia tik žalą jūsų organizmui.
- Greito maisto. Kai kurie patars jį riboti, tačiau tyrimai rodo, kad greitas maistas yra tiesiausias kelias į nutukimą bei kitas ligas. Pagal dabartines technologijas gaminamas maistas yra labai nesveikas ir keliantis didžiulę žalą žmogaus sveikatai.
- Rūkytų mėsos gaminių. Rūkyti mėsos gaminiai turi nemažai kenksmingų medžiagų, kurie dažnai sukelia viršinimo problemas.
Apskritai kalbant, sveikas maistas yra būtent augalinės kilmės. Tačiau kai kurie gyvulinės kilmės produktai taip pat yra naudingi jūsų organizmui.
Tad, sveikas maistas yra:
- vaisiai ir daržovės;
- Grūdinės kilmės produktai;
- Pieno gaminiai;
- Balta mėsa;
- Augaliniai aliejai.
Kas nutinka kai sveika mityba pakeičiama į prastą?
Daug žmonių tik po laiko susivokia kas nutinka kai mityba yra netinkama. Vartojant netinkamus maisto produktus bei gėrimus, sutrinka organizmo veikla ir tenka ieškoti būdų kaip pagerinti savijautą netgi vaistais. Tad, kas gresia tiems, kurie į sveiką maistą ir mitybą numoja ranka?
- Gastroezofaginis refliuksas. Tai yra viena dažniausiai pasitaikančių ligų, kuri pasireiškia skrandžio sulčių kylimu į stemplę. Esant ligai, skaudą gerklę, krūtinę, sklinda nemalonus burnos kvapas. Susirgus šia liga, teks atsisakyti viso nesveiko maisto, kurį vartotojoje, nes jis yra bene dažniausia šios ligos atsiradimo priežastis.
- Užkietėja viduriai. Kai vartojami netinkami maisto produktai, pirmiausia tai pasireiškia ir per žarnyną. Kuo mažiau vaisių, daržovių ar šiaip skaidulų turinčių produktų vartosite, tuo didesnė tikimybė, kad kamuos nuolatinis vidurių užkietėjimas.
- Silpnumo jausmas. Kai žmogus vartoja per daug riebalų turinį maistą, kuris dar ir sunkiai virškinamas, jis nuolatos jaučiasi pavargęs ir mieguistas. Taip yra dėl to, kad skrandis reikalauja daugiau energijos maisto virškinimui. Tad, natūralu, kad lieka vis mažiau energijos budrumo būsenai palaikyti.
- Odos būklės pablogėjimas. Kai žmogus vartoja per mažai daržovių ir vartoja per daug cukraus turinčių produktų, jo odos būklė blogėja. Geriausia tai, kad sveikas maistas yra viena pagrindinių priemonių siekiant panaikinti spuogus tiek nuo veido, tiek ir nuo kitų kūno vietų. Spuogai ypač dažnai atsiranda dėl prastos mitybos.
Tad, žinodami kurie maisto produktai turi būti vartojami labiausiai, galite puikiai matyti kiek jie kainuoja. Sveikas maistas nėra tas, kuris yra brangiausias. Sveikas maistas yra tas, kuris yra paprasčiausias ir tiesiog užauginamas gamtoje!